Türkiye'nin en iyi haber sitesi

cerrahisi sonrası diyette proteinin önemi

Yaşadığımız çağın en önemli sağlık sorunu kabul edilen , acil olarak önlem alınmazsa önümüzdeki 100 yıl da sorun olmaya devam edecek gibi görünüyor. Son yıllarda obezite cerrahisi taleplerinde önemli bir artış olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, ameliyattan sonraki yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak önemli değişikliklere ve hastaların gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak bu değişime hazır olmaları gerektiğine dikkat çekti.

Giriş Tarihi: 13.3.2018 16:03 Son Güncelleme: 13.3.2018 16:22 ABONE OL
Obezite cerrahisi sonrası diyette proteinin önemi

OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI BESLENME NASIL OLMALI?

Obezitenin cerrahisinde temel olarak 2 prensip vardır; ya mide hacmini küçülterek daha az yemekle doymayı sağlamak ya da besinlerin sindirim sistemindeki yolunu değiştirerek veya kısaltarak vücuttan daha çabuk atılmalarını sağlamak. Farklı tekniklerle yapılan operasyonlarda bu 2 prensipten biri, bazen de ikisi birden uygulanır.

Ameliyattan sonra ilk hafta beslenme tamamen sıvı gıdalarla başlar, 2. haftadan itibaren püre haline getirilmiş gıdalarla beslenilir ve yaklaşık 2 ay içinde normal beslenme düzenine geçilebilir. Bu tür ameliyatların ardından ilk günlerde rastlanabilen şiddetli bulantı şikayetini önlemek için, uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak hazırlanan diyet listesine uymak çok önemlidir. Diyet listesi kişinin sevdiği sebze, meyve ve diğer gıdalar dikkate alınarak hazırlanır. Besleyiciliği yüksek, kalori, karbonhidrat ve yağ oranı düşük besin maddeleri seçilir. Tüp mide ameliyatlarından sonra, yemeğin üzerinden en az 30 dakika geçtikten sonra su içilmesi, yemeklerle birlikte sıvı tüketilmemesi tavsiye edilir. Katı gıdalara geçildiğinde ise yemeklerin az miktarda, çok çiğnenerek ve yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir.

PROTEİN NEDEN ÖNEMLİ?

Proteinler vücudumuzdaki yapım-onarım işlerinden sorumlu olan besin grubudur, vücut yağ oranını düşürür ve kas kayıplarını önler. Eksikliği halinde kas kayıpları meydana gelir. Obezite cerrahisinde mide hacmi küçüldüğü ve daha çabuk doyma gerçekleştiği için hastalar gerektiği kadar protein alamayabilirler. Günlük olarak yaklaşık 50-60 gram protein, besinlerle birlikte alınmalı, gerekirse protein takviyesi yapılmalıdır.

Obezite aşırı miktarda yemekten daha çok, düzensiz ve dengesiz beslenme ile hareketsizlikten kaynaklanan bir sorundur. Yaşam kalitesini ve süresini azaltır; diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, reflü, uyku apnesi, kireçlenme gibi pek çok başka hastalığa yol açar. Obezite ameliyatı hangi teknikle yapılmış olursa olsun, midenin hacmi küçülmüş de olsa sindirim aynı şekilde devam eder. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye devam etmek ve daha da önemlisi tekrar kilo almaya başlamamak için obezite cerrahisi sonrasında beslenme alışkanlıklarında köklü değişiklikler yapmak gerekir. Bu süreçte vücuda dahil edilen protein, verilen kilolarla birlikte kas kaybı yaşanmaması için önemlidir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Obezite cerrahisi sonrası diyette proteinin önemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA