Türkiye'nin en iyi haber sitesi

belirtileri nelerdir? Bel fıtığı tedavisi nasıl olur?

hastalığı günümüzde çok sık rastladığımız hastalıklardan birisidir. Bu hastaların yaklaşık yüzde 95’i cerrahi operasyon gerekmeden bir takım tedavi yöntemleri ile iyi olabilirler. Peki Bel fıtığı belirtileri nelerdir ve bel fıtığı tedavisi nasıl olur?

Giriş Tarihi: 14.3.2018 16:30 Güncelleme Tarihi: 14.3.2018 16:30
Bel fıtığı belirtileri nelerdir? Bel fıtığı tedavisi nasıl olur?

Omurgamız yukarıdan aşağıya doğru her birine 'omur' denilen kemiklerden oluşmaktadır. Bu kemikler birbirleri üzerinde hareket etmektedir. Bu hareketi sağlayan arada eklemler bulunur. Bel bölgesindeki omur kemikleri arasındaki eklemin bulunduğu yerden çıkarak hemen arkasındaki bacaklara giden sinir köklerinin zarlarına ve sinir köklerinin kendilerine baskı yapması durumuna bel fıtığı denir.

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel fıtığı başlamış olan bir hasta genellikle öncelikle bel ağrısı yakınması ile hekime müracaat eder. En sık görülen belirti bel ağrısıdır. Bunun yanı sıra hastalık ilerledikçe ağrı belden kalçaya ve bacağa doğru yayılma gösterir. Bir süre sonra hastalığın daha ileri aşamalarında bel ağrısı tamamen ortadan kalkabilir ve hasta kalça, bacağında şiddetli ağrı ile hekime müracaat edebilir. Genellikle ağrı, tamamen bacağa oturmaya başladığında hastalığın ileri bir aşamada olduğu belki de cerrahi bir müdahale gerekeceği akla gelmektedir.

BEL FITIĞI AMELİYATI NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Bel fıtığı olan hastaların aslında yüzde 95'i cerrahi bir müdahale gerektirmeden tedavi edilebilmektedir. Temel tedavi seçenekleri; yatak istirahati, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarıdır. Yani hastaların yüzde 95'i bu tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. Sadece yüzde 5 kadar bir hasta cerrahi tedaviye ihtiyaç göstermektedir. Eğer hastalık iki omur kemiği arasındaki eklem sinir köküne oluşturduğu baskı ileri derecede ve sinir köklerine zarar verecek derecedeyse o zaman cerrahi tedavisi uygulanır.

BEL FITIĞI AMELİYATI RİSKLERİ NELERDİR?

Her ameliyatın olduğu gibi bel fıtığı ameliyatının da bir takım riskleri vardır. Ancak hastanın ameliyat olmadığı takdirde almış olduğu riskler eğer cerrahi risklerden daha fazlaysa böyle durumlarda hiç vakit kaybı olmadan bel fıtığı ameliyatı gerçekleştirilir.

Bel fıtığı ameliyatları genellikle 30-40 dakika sürmektedir. Günümüzde çok gelişmiş ve modern bütün dünyada kullanılan teknikler mevcuttur.

Bel fıtığı ameliyatı geçirmiş bir hastada dikkat etmesi gereken şeyler erken ve geç dönem diye ikiye ayrılır. Erken dönemde ameliyatın hemen ertesi günü hasta taburcu edildikten sonra 1 hafta kadar yatak istirahati yapması gerekir. Bu bir haftalık evde dinlenme döneminden sonra hastanın yürüyüşler yapması ve basit fiziksel aktiviteler yapabilir. Bu dönemi ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir.

Ameliyat gereken bel fıtığı hastalarında ağrı tamamen önemli ölçüde bacakta olduğu için ameliyatın hemen akabinde bu ağrı düzelmektedir. Ameliyatın kendisine bağlı bir miktar ufak bir bel ağrısı olabilir. Bu da takip eden günlerde haftalarda toparlamaktadır.

Geç dönemde hastaların büyük çoğunluğuna engel bir sebep yoksa fizik tedavi önerilir. Ameliyat sonrası dönemde omurgaların ve adele yapılarının güçlenmesi için önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bel fıtığı belirtileri nelerdir? Bel fıtığı tedavisi nasıl olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN