Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyileşmeyen lar te kalıcı da oluşturabilir

Radyasyon tedavisine giren hastaların yarısından fazlasında tipik olarak ‘radyodermatit’ denilen bir tür yanığı geliştiğini belirten Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, “Radyasyonla beraber kemoterapi de alan hastalarda bu oran yüzde 90’lara ulaşabilmektedir. Radyoterapi sırasında ve sonrasındaki ilk iki ay içerisinde ortaya çıkan cilt larına “erken yanık radyodermatit diyoruz. 2 aydan sonra, hatta bazen yıllar sonra da bazı cilt yanıkları ortaya çıkabilir ki bunlara da “geç yanık” diyoruz. Erken yanıklar, genellikle radyoterapinin başlamasından birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

Giriş Tarihi: 29.8.2018 18:41
İyileşmeyen yanıklar ciltte kalıcı hasar da oluşturabilir

Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, ışın tedavisi Radyoterapi sırasında gelişebilen 'radyodermatit' cilt yanığı hakkında bilgiler verdi. Ciltte kızarma, soyulma, kabarcıklanma tarzında gözlenebilir. Bu lezyonlar genelde kendiliğinden de iyileşir, ancak, bazen tam iyileşmeyen yanıklar ciltte kalıcı hasar da oluşturabilmektedir" dedi.

"İHTİYAÇ BULUNUYOR"

Yeni gelişmelerin radyasyon yanıklarının önlenmesi ve tedavisinde oldukça önemli avantajlar anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Dr. Melek Nur Yavuz, "Yine de bu yeni yöntemlerle ilgili, daha geniş hasta sayılarına sahip, tercihen çok merkezli, kontrollü, yeni klinik çalışmalara da ihtiyaç bulunuyor" sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyileşmeyen yanıklar ciltte kalıcı hasar da oluşturabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN