Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilgisayarı kucağınıza koyarak çalışmayın

Yükselen vücut ve yumurta kesesi sıcaklıkları, spermlerin ölümüne ve hasarına sebep olur. Testislerin ısısının yaklaşık 1 derece yükselmesi, sperm üretimini yüzde 14 azaltabilir

Giriş Tarihi: 4.12.2018
Bilgisayarı kucağınıza koyarak çalışmayın
Kısırlık, son yıllarda erkeklerin en büyük sorunu haline geldi. Bugüne kadar çoğunlukla yanlış beslenme, geç evlenme gibi sebepler kısırlığın sorumlusu olarak gösterildi. Ancak fazla sıcak da spermlerin ölümüne ve DNA hasarına sebep oluyor.
Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdulkadir Tepeler, konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu...

BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAYIN
Oturur veya yatar pozisyonda testiste ısı artışı olur. Hareket güçlüğü yaşayan, oturur veya yatar pozisyonda kalan sinir sistemi hastalarında yumurtalık ısı artışına paralel sperm kalitesinde düşüş olduğu gösterilmiştir.
Benzer şekilde ofiste veya uzun süre bilgisayar karşısında oturmak da testiste ısı artışına sebep olur. Bacak bacak üstüne atarak uzun süreli oturmak veya ısı yayan bir zemin üzerinde oturmak (örneğin ısıtıcılı araba koltukları) en sakıncalı durumlardandır.
Yumurtaları vücuda yaklaştırıp hatta sıkan iç çamaşırları 1.5-2 derecelik ısı artışına sebep olur.
Bu iç çamaşırları ayrıca kesenin havalanmasını engeller ve ısı kaybını önler. Sonuçta testislerin fonksiyonları bozulur ve sperm kalitesi düşer. Bunun aksine daha bol iç çamaşırı giyen erkeklerin sperm sayı ve hareketlerinin daha iyi olduğu bilinmektedir.
Sıcak banyo, jakuzi, sauna veya sıcak yüzme havuzları testislerde ısı artışı ve buna bağlı olarak fonksiyon bozukluğu yaparak sperm üretimini olumsuz etkiler.
Bulunduğumuz dijital çağda, dizüstü bilgisayarlar oldukça sık kullanılıyor.
Oturur pozisyonda bacaklarımızın üzerinde bulunan bilgisayarlar ısı üretir ve uzun süreli kullanımında testislerde ısı artışı yaparak sperm üretimini olumsuz etkileyebilir.
Vücut kitle indeksi yüksek olanlarda (25'ten yüksek), normal olan kişilere göre göre sperm sayı ve hareketlilik oranı yüzde 25 oranında daha düşüktür. Buna paralel olarak çocuk sahibi olamayanlarda da obezite oranı daha yüksektir. Metabolik ve hormonal etkilerinin yanında obezite hareketsizlik ve karın-kasık bölgelerinde yağ birikimine yol açar. Bunların neticesinde testislerde ısı artışı ve sperm üretiminde bozulma olur.

FIRINCILAR KISIRLIK RİSKİ ALTINDA
Yüksek derecelerde ısıya maruz kalan kişilerin testisleri olumsuz etkilenebilir ve sonuçta bu kişilerin sperm değerleri düşerek çocuk sahibi olmaları gecikebilir. Kaynak işçileri, fırın çalışanları veya seramik-demir-çelik sektöründe çalışanlar, gemilerde, özellikle motor bölümünde çalışanlar, oturarak uzun süreli motorlu araç kullananlar, hamam veya kaplıca çalışanları gibi yüksek ısıya maruz kalan işçiler özellikle risk altındadır.
Varikosel de (testisteki kirli kanı kalbe götürmekle görevli toplardamarların genişlemesi), testislerde ısı artışı yaparak sperm değerlerini bozar.
Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yüzde 40'ında ve daha önce çocuğu olup da tekrar çocuk sahibi olamayan erkeklerin yüzde 80'inde de sebep varikoseldir.
Varikosel olan testiste, sağlıklı testise göre 2.5 derece ısı artışı olduğu gösterilmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilgisayarı kucağınıza koyarak çalışmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN