Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menopoz dönemi saç bakımı nasıl olmalı? İşte cevabı...

Menopoz öncesi ve sonrası dönemde saç sorunları artış gösterir. dökülmesinin temel sebebi saçı zenginleştiren ve koruyan kadınlık hormonunun azalmasıdır. Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, menopoz döneminde saç bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için anlattı.

Giriş Tarihi: 11.6.2019 15:14 Güncelleme Tarihi: 11.6.2019 15:17
Menopoz dönemi saç bakımı nasıl olmalı? İşte cevabı...

Birçok kadın saç dökülmesini menopoz ile ilişkili olarak düşünmese de, kadınların %40'ı menopozda saç dökülmesi yaşamaktadır. Saç dökülmesinde artış pre-menopoz olarak tanımlanan 45 yaş sonrası başlayabileceği gibi menopozdan 1-2 sene sonra da görülebilir. Erken yaşta menopoza girmiş kişilerde daha erken yaşlarda da görülebilir.

Menopoz döneminde, kadınlık hormonları denilen östrojen ve progesteron hormonlarının üretiminin eskisi gibi olmaması tüm vücut metabolizmasını etkileyebildiği gibi saç büyümesini de olumsuz etkiler. Östrojenin azalması sonucu, kan dolaşımında bulunan erkeklik hormonu Testosteron artmaz ancak daha baskın hormon haline gelir ve saçın zayıflamasında başrolü oynar.

Menopozda saç dökülmesini tetikleyen öncelikli faktör genetik yatkınlıktır. Aile öyküsünde saç zayıflığı olan kişiler menopoz döneminde bu yatkınlığın tetiklendiğini görebilirler. Tiroit fonksiyon bozukluğu, tansiyon sorunu, diyabet, insülin direnci, kilo sorunu, bağırsak sorunları ve kullanılan ilaçların yan etkileri gibi faktörler saç dökülmesinin derecesini artırabilir.

MENOPOZDA SAÇ DÖKÜLMESİ BELİRTİLERİ:

  • Saçın eskisi gibi uzamaması,
  • Yoğun dökülme,
  • Dökülme olmadan hacimsel azalma,
  • Saç ayırımında açılma,
  • Saç girişlerinde gerileme

MENOPOZDA SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Saç gelişimi beslenme şekli, sağlık durumu, kullanılan ilaçlar, stres seviyesi ve genetik yatkınlık derecesi gibi faktörlerden etkilenir. Bu nedenle kimi kişide saç dökülmesini azaltıp kaybı ötelemek hedeflenirken, kimi kişide var olan saçı korumak şeklinde sonuçlar alınır. Bazen de saç artışı yeniden sağlanabilir. Tercih edilecek yöntemlere göre de sonuçlar değişkenlik gösterir.

NELER YAPILMALIDIR?

Kan değerlerini bilmek: Bu dönemde beslenme alışkanlıkları değişebilir, miktarı azalabilir veya mide ve bağırsak sorunları sebebiyle sağlıklı emilim olmayabilir. Detaylı bir kan testi ile vitamin mineral eksikliği olup olmadığı tanımlanmalıdır. Eksik değerler için takviye alınmalıdır. Özellikle saç amino asitleri tyrosine, L-sistin ve methionin içeren gıda takviyeleri çok faydalıdır.

DHT'yi baskılamak: Menopozda saç dökülmesini kontrol etmenin temeli daha baskın ve aktif hale gelen erkeklik hormonu Testosteronun saç kılıflarında zayıflatıcı ve yıkıcı formdaki DHT'ye dönüşümünü engellemektir. Bu amaçla üretilen topikal losyonlar bulunmaktadır. İçeriklerindeki DHT'yi baskılayabilen etken maddeler bulunur. Bu tip losyonları saç derisine sürmek suretiyle 6-8 ay düzenli kullanmak gerekir.

Kan akışını artırmak: Yaşın ilerlemesi ile vücudun, hücrelerin de kendini yenileme hızı düşmektedir. Cildin keratin sentezi de yavaşlamaktadır. Saçı daha uzun süre büyüme evresinde tutmak için saç derisinde kan dolaşımını artırıcı nitelikte losyonlar kullanılmalıdır. Günümüzde medikal olarak en sık tercih edilen losyon etken maddesi "minoxil"dir. Ancak her kişi için uygun olmayabilir mutlaka bir sağlık profesyoneli ile konuşup kişiye uygunluğu değerlendirilmelidir.

Laser- Işık terapi: Laser Terapi hücre metabolizmasını uyarıp ve kan dolaşımı hızlandırır. Böylece zayıflayan ve incelme sürecine girmiş saçları canlandırarak, yeni saç oluşumunu aktif eder.

Bitkisel östrojen destekleri kullanımı: Doğada içeriğinde östrojen benzeri etkiler gösteren bitkiler (Fito-östrojenler) bulunmaktadır. Yabani Hint yerelması (wild yam) karayılan otu (black cohosh), kızıl yonca (red clover – trifolium pratense), çuha çiçeği yağı (primrose oil), siyah yılankökü (cimicifuga racemosa), soya.

Bu bitkilerin sağladığı isoflavinler yıllardır menopoz şikayetlerinin azalmasında kullanılmaktadır. Menopozda saç dökülmesi için de bu bitkileri içeren preparat ve ya topikal losyonları kullanabilirler. Bitkisel östrojen gıda takviyeleri, ailesinde kanser öyküsü olan kişiler için, doktora danışılıp kullanılması gereken ürünlerdir. Bu nedenle saç derisine kullanılan losyonlar tercih sebebidir.

Hücre yenileyici farklı yöntemlerden destek almak: Trikolojik bakımlar, PRP, mezoterapi, mikro dermal terapi, farklı nitelikte işlemler olmakla birlikte temel amaç saç kökü ve folikül çevresinde büyüme hormonlarının salgılanması ile daha fazla kollajen, hyalüronik asid, elastin fibril oluşumu tetiklemektir. Böylece saç kökleri de güçlenir ve saçın gelişimi daha hızlı olabilir.

Tüm bu yöntemlerden sonuç almak için menopozda saç dökülmesi için tavsiye edilen yöntemi 4-6 ay süre düzenli kullanmak gerekir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menopoz dönemi saç bakımı nasıl olmalı? İşte cevabı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN