Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat! bakın neye sebep oluyor

Yaz mevsiminin gelişiyle insanların serinlemek için tercih ettikleri yerlerin başında yüzme havuzları geliyor. Ortodonti Uzmanı Doktor Cihan , havuz suyunun ağız ve sağlığına etkilerini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 2.7.2019 11:06
Dikkat! Havuz suyu bakın neye sebep oluyor

Havuzda vakit geçirecek olan kişilerin ağız ve diş sağlığına dikkat etmemeleri halinde diş problemleri yaşayabileceklerini belirten Dr. Çapan, "Yüzme havuzları için ideal pH değeri, 7,2 ile 7,6 arası olmalıdır. Havuz suyu pH'ın ideal değerlerin altında olduğu havuzlarda uzun süre antrenman yapan yüzücülerin dişlerinde erozyon (diş minesi aşınması) görülebilirken, ideal değerin üstünde pH'a sahip olan havuzlarda sporcuların dişlerinde sarı-kahverengi renklenmeler ortaya çıkabilmektedir. Bu renklenmeler diş hekimleri tarafından diş yüzeyinden uzaklaştırılabileceği gibi genç yüzücülerin ve ailelerinin bu konuda bilgi sahibi olmaları da oldukça önemlidir." dedi.

Bununla birlikte yüzme öncesinde beslenme önerilerinde bulunan Dr. Çapan, dişteki film tabakasının ortadan kalkmaması için diş fırçalama işlemini havuza girmeden önce yapılmaması ve mümkün olduğunca asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat! Havuz suyu bakın neye sebep oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN