Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hangi hastalığın belirtisidir? ?

denilince hemen hemen herkes bu durumdan şikayetçi olduğunu söyler. Çoğu kişi bu durumu dikkate almasa da aslında birçok hastalığın habercisi olabilecek derecede önemlidir. Kişiler kendilerini sürekli yorgun, halsiz, bitkin ve uykusuz olarak hissediyorsa ve bu şikayetler uzun süre devam ediyorsa bir hastalık olabilir. Bu nedenden ötürü kişiler kendilerinde geçmeyen yorgunluk belirtisi görüyorsa bir doktora başvurmaları gerekir. Buna göre; ? Hangi hastalığın habercisidir?

Giriş Tarihi: 26.7.2019 13:54 Güncelleme Tarihi: 26.7.2019 13:54
Geçmeyen yorgunluk hangi hastalığın belirtisidir? Geçmeyen yorgunluk neden olur?

Geçmeyen yorgunluk denilince hemen hemen toplumun büyük bir kesimi kendinde bu durumdan muzdariptir. Kişiler kendilerini sürekli yorgun, hasta, uykulu, halsiz ve bitkin hissederler. Kalp yetmezliği, kansızlık, şeker, tiroid gibi hastalıklar da bunların belirtisi olabilir. Geçmeyen yorgunluk ihmale gelmeyecek türdendir. Uzun süreli devam ediyorsa ve sürekliliği varsa mutlaka bir doktara danışılmalıdır. Buna göre; geçmeyen yorgunluk neden olur? Geçmeyen yorgunluk hangi hastalığın belirtisidir? İşte ayrıntılar..

GEÇMEYEN YORGUNLUK NEDEN OLUR?

 • Kansızlık:Yorgunluğun en sık görüldüğü hastalık grubu anemidir. Çünkü oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olur. Bu durumda kişiye* mutlaka bir uzman doktor muayenesi ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Gerekli tedavi planlaması kansızlık giderildikten sonra yorgunluk hissinin de kaybolduğu görülecektir.
 • Depresyon ve stres:Yorgunluğa yol açan hastalıklardan ikinci sırada depresyon gibi psikosomotik hastalıklar gelir. Depresyon da kişilerin kendisini yorgun hissetmesine neden olabilir.
 • Tiroit hastalıkları:Hipotiroidi* başta olmak üzere endokrin hastalıklar da kişinin kendisini çok yorgun hissetmesine neden olur. Hatta hipotiroidi* hastalarının etraflarında tembel olarak tanımlanan kişiler olduğu söylenir. İş yapmak istemeyen, yerinden kalkmakta zorlanan, iş yapma gücünü kendinde hissetmeyen insanlardır bunlar genelde. Yine endokrin hastalıklarından şeker hastaları da sürekli yorgundurlar. Bu insanlar kendilerini yorgun, bezgin ve güçsüz hissederler. Şeker seviyeleri yüksek olduğu zaman günlük yaşamları bile kesintiye uğrayabilir.
 • Kanser:Yorgunluk, bir takım erken onkolojik hastalıkların belirtisi de olabilir. Kanser hücreleri hastanın tüm vücut sistemlerini bozarak yorgunluğa neden olabilir. Örneğin kansızlık yapmışsa, beslenmeyi bozuyorsa yorgunluk yaratabilir. Bir de tümörler insan organizmasına göre çok hızlı metabolik aktiviteye sahiptir. Yani şekeri daha hızlı tüketir, kişinin kan şekerini düşürür ve oksijeni daha çok harcarlar. Çünkü tümörler hızlı büyüyen dokulardır. Gereksinimleri de çok fazladır ve kişinin aleyhine alıp bunları harcadıkları için de kişi kendini yorgun hissedebilir.
 • Kalp hastalıkları:Kalp yetmezliklerinin de en önemli belirtilerinden birisidir yorgunluk. Hatta kalp hastalıklarının en erken bulgularından birisidir. İster kapak lezyonu olsun, ister kalp damar hastalıkları olsun, bunlar kalbin oksijen ihtiyacını karşılamasına engel oldukları için yorgunluk yaratırlar. Kişi bir kat merdiven bile çıksa yorulur, bacakları kesilir, nefessiz kalır.

Enfeksiyon hastalıkları: Vücutta çeşitli nedenlerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları da yorgunluğun sık görülen nedenlerini oluşturmaktadır. Bunlar:

 • Hepatit yani karaciğer iltihaplanması
 • Kalbin iç yüzünün iltihabı
 • Kalp zar iltihapları
 • Verem (tüberküloz)
 • Parazit hastalıkları
 • AIDS şeklinde sıralanabilir.
 • Metabolik hastalıklar: Böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği, kalsiyum yüksekliği ve potasyum düşüklüğü gibi durumlarda da vücuttaki kan tuzları ve minerallerdeki azalmalar yorgunluğun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu hastalık ve durumların erken dönemde tedavisi çok önemlidir.

8-Uyku apnesi: Yaşam kalitesini bozan en önemli sorunlardan olan uyku apnesi de yorgunluğun önemli sebeplerinden birisidir. Yeterli sürede, kaliteli bir uyku uyuyamayan kişiler kendisini ertesi gün aşırı yorgun hissedecektir. Bu durum gün içerisindeki tüm faaliyetlere yansır.

 • Fiziksel güçsüzlük: Yorgunluk, fiziksel güç ve kondisyonla da çok ilgilidir. Kondisyonlu ve güçlü bir kişi daha geç yorulur. Yaşa göre sağlıklı beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite ile kas kuvvetini artırmak ve korumak yorgunluğun önüne geçebilir.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURULMALIDIR?

Kişi, daha önce yorulmadan rahatlıkla yapabildiği işleri artık yorularak yapıyorsa bir doktora başvurmalı, yorgunluğun sebebi araştırılmalıdır. Hatta kişinin özgüveninin azalması, kendine eskisi kadar iyi bakmaması da bir soruna işaret olabilir. Geçici yorgunluklar çok önemli sayılmamaktadır ancak kronik yorgunluk olduğunda bu durum mutlaka önemsenmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geçmeyen yorgunluk hangi hastalığın belirtisidir? Geçmeyen yorgunluk neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN