Türkiye'nin en iyi haber sitesi

anne sütü ile bebeğe geçer mi?

Prof. Dr. Dilek Şahin: "Emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafından fayda ve zarar dengesine göre karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir. Virüs tespit edilen gebelerde erken doğum bildirilmiş olmasına karşın, bu durumun viral enfeksiyon nedeniyle yaşandığını söylemek zordur. Virüsün, bebeğe anne karnında ya da doğum esnasında geçtiğine dair henüz bir kanıt bulunmuyor" dedi.

Giriş Tarihi: 20.5.2020 07:59 ABONE OL
Koronavirüs anne sütü ile bebeğe geçer mi?

Prof. Dr. Dilek Şahin, koronavirüsün (Kovid-19) anne sütü ile bebeğe geçebileceğine dair henüz kanıt olmadığını belirterek, "Bu nedenle, emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir." dedi. Prof. Dr. Şahin, Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve zamanla tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle birçok hamilenin kendi ve bebeklerinin sağlığı için endişe duyduğunu söyledi. Yeni tip bir virüsle karşı karşıya oldukları için ellerindeki veriler sınırlı olsa da şu ana kadar hamilelerde Kovid-19'un genel popülasyon ile benzer seyrettiğinin görüldüğünü belirten Şahin, çoğunlukla hafif ya da orta derecede soğuk algınlığı ya da grip benzeri klinikle geçirildiğini, öksürük, ateş ve nefes darlığının ise görülebilecek diğer semptomlar olduğunu anlattı.

HAMİLELİK SÜRECİNDE C VİTAMİNİNDEN ZENGİN, SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN

Prof. Dr. Şahin, Kovid-19 tespit edilen gebelerde erken doğum bildirilmesine karşın bu durumun viral enfeksiyon nedeniyle yaşandığını söylemenin güç olduğunu belirterek, "Virüsün, bebeğe anne karnında ya da doğum esnasında geçtiğine dair henüz bir kanıt bulunmuyor. Genel görüş, gebelikte fetal maruziyet beklenmediği yönündedir. Ancak erken gebelik haftalarında ateşin olması, doğumsal bir hastalık olan spina bifida (omurgada açıklık) rahatsızlığına neden olabileceği için ateşin düşürülmesi önemlidir." değerlendirmesini yaptı.

EMZİRİRKEN MASKE TAKILMALI

Koronavirüsün anne sütü ile bebeğe geçebileceğine dair henüz kanıt olmadığına dikkati çeken Şahin, "Bu nedenle emzirmenin iyi bilinen faydalarının, Kovid-19'un anne sütü ile bulaşabilme potansiyel riskine göre daha ağır bastığı düşünülmektedir. Anne ve bebeğin yakın temasının riskleri ilgili uzman doktorlar tarafından fayda ve zarar dengesine göre karar verilmelidir. Emzirme durumunda maske takılması ve bebeğe dokunmadan önce ellerin yıkanması önemlidir." şeklinde konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Koronavirüs anne sütü ile bebeğe geçer mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA