Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madde Bağımlıları Ametem’de Tedavi Olmaya Devam Ediyor

Giriş Tarihi: 18.3.2015 01:48 Güncelleme Tarihi: 18.3.2015 02:28
Madde Bağımlıları Ametem’de Tedavi Olmaya Devam Ediyor
Alkol ve Madde Bağımlılarını Tedavi Merkezi (AMETEM) Üniversitesi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü’nde madde bağımlılarına 7/27 hizmet etmeye devam ediyor.
Sakarya Üniversitesi Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü’nde 15 Eylül 2014 tarihinde hizmete açılan AMETEM madde bağımlılarına 7/24 hizmet etmeye devam ediyor. Madde bağımlısı vatandaşların gizliliği korunarak tedavi edildiği merkezde uzman hekim, asistan, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, hemşire, uğraşı hocası, spor hocası, güvenlik görevlisi hizmet veriyor. 12 yataklı olan 10 servis yatağı ve 2 özel detoksifikasyon (arındırma) yatağı mevcut bulunan klinikte Sakarya AMETEM bölgesinde İstanbul ve Bursa’dan sonra Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezinin hizmete girdiği üçüncü il olmuştur. Yetkililer AMETEM ile ilgili yaptıkları açıklamada, “AMATEM’e kabul ve taburculuk işlemleri hastanın isteğiyle olmaktadır. Poliklinikte uzman doktorlar tarafından yatarak tedavisi uygun görülen hastalar acil durumlarda ise yatırılmakta veya yatış randevusu verilmektedir. Ayrıca pek çok hasta hastaneye yatmadan ayaktan kontrollere gelerek ayaktan tedavisi gerçekleştirilmektedir. Yatırılan hastalar öncelikle detoksifikasyon (arındırma) ünitelerinde tedavisi ardından, hastalar psikoterapi programlarına alınmaktadır. Psikoterapi programlarında 21 günlük ruhsal tedavi programı uygulanmaktadır. Ayrıca el sanatları ve spor hocalarımız hastaların iyileşme süreçlerine katkıda bulunmak üzere hastanemizde görev almışlardır. Hastanede yatarak tedavisini tamamlayan ya da ayaktan tedavi gören hastalar için bireysel ve grup tedavileri düzenlenmektedir. AMATEM kliniğimiz ayrıca aile okulları projesi ismi altında ailelere yönelik eğitim programlarına katkıda bulunmaktadır. Ailelere yönelik grup psikoterapilerimiz planlanmakta olup en kısa sürede uygulamaya geçecektir. Diğer sağlık çalışanları ve halka yönelik seminerler, toplumda madde bağımlılığı konusundaki bilinci arttırmak için eğitici eğitimleri AMATEM kliniğimizin faaliyetleri arasındadır. Madde kullanım bozukluğu konusunda yardım almak isteyen birçok kişi polikliniğimize başvurup tedavi olmuş ve tedavileri devam etmektedir. AMATEM Kliniği/Polikliniği’nde tedavi görmek ya da tedavi konusunda bilgi almak isteyen herkes MHRS’den Korucuk Kampusu, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden AMATEM polikliniği bölümünü söyleyerek ya da seçerek randevu alabilir” ifadelerini kullanıldı.
Öte yandan Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ve Toplum Destekli Polis ekipleri camilerde, okullarda ve birçok yerde seminerler vererek, broşürler dağıtarak madde bağımlılığı hakkında bilgilendirme çalışmalarına daha da hız verdiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madde Bağımlıları Ametem’de Tedavi Olmaya Devam Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN