Ünlü Oyuncu Mehmet Aslan Öğrencilere Uyuşturucuyu Anlattı

Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:38 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 10:46
Üniversitesi Genç Yöneticiler Topluluğu tarafından uyuşturucu ile mücadeleye karşı düzenlenen “Gel Kardeşim” etkinliği, ünlü oyuncu Mehmet Aslan’ın katılımıyla gerçekleşti.
Uyuşturucuya bulaşmış veya bulaşma evresinde olan kişileri “Gel Kardeşim” projesiyle hayata döndürmeye çalışan öğrenciler, Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Salonunda da bir seminer düzenledi. Gerçekleşen seminere ünlü oyuncu Mehmet Aslan ve çok sayıda öğrenci katıldı. Uyuşturucu hakkında öğrencilere bilgiler veren Mehmet Aslan, “42 ilde 67 üniversite gezdik 100’e tamamlayacağız inşallah. Bugüne kadar 70 tane canı kurtardık sizler sayesinde gönüllü kardeşlerimiz sayesinde, iletişime geçtiğimiz insanların sayesinde. Gel kardeşim kampanyasının amacı insanları bilinçlendirmenin yanı sıra, fikir alış verişi yapmak, onlardan öğrendiklerini başka arkadaşlara aktarmak aynı şekilde de bir farkındalık ve bilinçlendirme kampanyasıdır. Uyuşturucuya başlama sebeplerinde en önemlisi iki arkadaş kafa kafaya vererek uyuşturucuya başlıyorlar. Daha dünyada tek başına uyuşturucuya başlamış insan sayısı çok az. Önce iki kişi birbirleriyle iletişime geçerek, birbirlerini cesaretlendirmek suretiyle bu işe önce meraktan veya problemlerinden dolayı başlıyorlar” ifadelerini kullandı.
Uyuşturucu içinde bulunan maddelerden de bahseden Aslan, “Tamamen kimyasal zehirlerle tütüne bastırılmış şekilde içinde çamaşır suyu, tuzruhuna kadar bütün kimyasal maddelerin bulunduğu ve Dünya Sağlık Örgütünün tanımlayamadığı maddeler olduğu uyuşturucu madde kapsamına girmeyen maddelerden insanların hayatlarını sönüyor. İlk kullanımda etkisi ya ölüm yada büyük bir hasar bırakacak şekilde olduğu içinde insanlar hayatları boyunca bu acıyı yaşamak zorunda kalıyorlar. Bonzai’nin Türkiye de yükselişi inanılmaz safhada. Maliyeti çok ucuz, ulaşabilirliği çok ucuz. Türkiye’de uyuşturucu ile büyük bir mücadele var. Uyuşturucu tedavi ile tıbben kurtulması mümkün olmayan olmayan bir bağımlılık. Tıbben uyuşturucudan ömür boyu kurtulmanın bir ilacı, aşısı, serumu yok. Bir kere bağımlı olursanız ömrünüzün sonuna kadar bağımlı oluyorsunuz” şeklinde konuştu.
Uyuşturucu konusunda talebi önlemenin önemine vurgu yapan ünlü oyuncu Mehmet Aslan, “Devlet her kademesiyle, her konumuyla, her bakanlığıyla önce 5 yıl, 15 yıl, 35 yıllık programlarla uyuşturucunun A’dan Z’ye beşikten mezara, gençler tarafından bilinçlendirilerek önünün kesilmesi lazım. Arza karşı her zaman sistem olarak yasak konmuş arz edeni yakalamakla bir ömür geçmiş bunu bir asayiş problemi olarak görmüşler, bir suç olur suçlu yakalanır adalete teslim edilir mantık güdülmüş. Tam tersi arzı yakalamanız hiçbir işe yaramaz önemli olan talebi önlemektir, talebi kesmektir. Talep olduğu sürece arz her zaman var olacaktır” dedi.
Açıklamalarının ardından öğrencilerden gelen soruları cevaplayan Mehmet Aslan, program sonunda bütün öğrencilerle öz çekim yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü Oyuncu Mehmet Aslan Öğrencilere Uyuşturucuyu Anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN