Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulusoy: "Özel Güvenlikte Eğitimler Arttırılmalı"

Giriş Tarihi: 5.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:53
Ulusoy: Özel Güvenlikte Eğitimler Arttırılmalı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Özel güvenlik kalkmalı. Kamu kurumları için emniyet güçleri ayrı bir teşkilat kurmalı” açıklamasının ardından konuyla ilgili tartışmalar sürüyor.
Özel güvenlik konusunda açıklama yapan Ulusoy Güvenlik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ulusoy, "Bir polis yılda defalarca iç hizmet eğitimine tabi iken özel güvenlik 5 yılda bir kere yenileme eğitimine tabi tutuluyor, problemin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Eğitim olmadan başarı olmaz, sorunun eğitimden kaynaklandığına inanıyorum” dedi.
İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından tartışılan özel güvenliğin kaldırılmasıyla ilgili olarak Ulusoy Güvenlik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ulusoy açıklamalarda bulundu. Ulusoy, özel güvenlikle ilgili çoğu problemlerin eğitim eksikliği kaynaklı olduğunu, özel güvenlikçilerin 5 yılda bir eğitime tabi tutulduklarını ve bu eğitim sürelerinin düşürülmesi sonucunda başarının da artacağını söyledi.
Konuyla ilgili konuşan Levent Ulusoy, eğitim kaynaklı olduğunu düşündüklerini belirterek şöyle konuştu: "Beş yılda bir yenileme eğitimi alan özel güvenlik görevlilerinden çok fazla bir şey beklemek doğru değil. Çünkü 5 yıllık yenileme eğitiminde sınavda herhangi bir kalma veya başarısız olma söz konusu değil. Sadece yenileme yapılıyor ve 60 saatlik bir eğitimle 5 yıl sonra tekrar bir iç hizmet eğitimine tabi tutuluyor. Bence problemler tamamen eğitimden kaynaklanıyor. Bir polis yılda defalarca iç hizmet eğitimine tabi iken özel güvenlik 5 yılda bir kere yenileme eğitimine tabi tutuluyor, problemin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Eğitim olmadan başarı olmaz, sorunun eğitimden kaynaklandığına inanıyorum.”
ÖZEL GÜVENLİĞİN EĞİTİMLE DESTEKLENMESİ LAZIM
Ulusoy, Türkiye’de 100 bine yakın özel güvenlik istihdam açığı mevcutken, özel güvenliğin polise tamamen devredileceğine inanmadığını belirterek şunları söyledi: "Fakat devletin kritik noktaları; üniversiteler, hastaneler, adalet saraylarının özel güvenlik değil de polisle yürütülmesi olabilir. Bu konuda yapılmasında doğru olacağına inanıyorum. Çünkü yetki olarak, polisin yetkisi özel güvenliğin yetkisinden daha fazla. Güvenlik görevlilerimiz belinde silahı ile görev yapmıyor o noktalarda, copuyla yapıyor ve bir yere kadar kontrol edilemiyor. Kritik noktalarda özel güvenlik değil, polisin veya kolluk kuvvetlerin olması taraftarıyız. Ama diğer noktalarda özel güvenliğin olması ve bu özel güvenlik hangi noktada olursa olsun, eğitim ile mutlaka desteklenmesi lazım”
EĞİTİM NE KADAR VERİLİRSE O KADAR BAŞARILI OLUNUR
Beş yılda bir yenileme eğitimine katılmış güvenlik görevlisinden çok fazla bir şey beklemenin doğru olmadığını söyleyen Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “5 yılda bir yenileme eğitimine katılmış güvenlikten çok şey bekleyemezsiniz. O açıdan özel şirketler kendi iç bünyesinde, iç eğitimleri yapsa da devletin sınırladığı kanun çerçevesinde planladığı bir iç hizmet eğitim planı daha sık ve detaylı olması lazım. Bu çerçevede olursa güvenlik daha da kaliteli olur. Şuan Türkiye’de 100 bin açığı olan bir özel güvenlik sektöründe istihdam açığı olan bir sektörde bunun mutlaka eğitim ile güçlendirilmesi lazım çünkü güç kontrolsüz hale geçer, kontrolsüz güç de güç değildir. Kanunu tam olarak uygulayan ve iç hizmet eğitimleriyle donatılmış güvenlikçi iyi bir güvenlikçidir, dikkatli olur. İşin sonuna baktığımızda ne kadar eğitim verilirse, o kadar başarı alınır, bunun altını özellikle çizmek istiyorum.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulusoy: "Özel Güvenlikte Eğitimler Arttırılmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN