Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Yasa Dışı Usulsüz Dinleme Davası

Giriş Tarihi: 21.4.2015 20:28 Güncelleme Tarihi: 22.4.2015 07:18
’da yasa dışı dinleme yapıldığı iddialarıyla ilgili davanın ilk duruşması görüldü. Mahkemenin menfaat çatışmasına karar vermesi üzerine davaya katılan sanıklardan savunmaları alınamadı.
Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan Sakarya Eski İl Emniyet Müdürlerinden Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay katılmazken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek ise müşteki sıfatında katıldı.
Mahkeme heyeti, birden fazla sanığın avukatının aynı olması sebebiyle “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek” suçlamalarıyla hakim karşısına çıkan sanıklar hakkında menfaat çatışmasına karar vererek, savunmalarını almadı.
“BENİ DİNLEYEN MÜDÜRLERİM VE ARKADAŞLARIMDIR”
Sanıklardan şikayetçi olduğunu beyan eden polis memuru Ayhan K., verdiği ifadesinde, “Ben 17 yıl istihbarat şubede görev yaptım. Beni dinleyen müdürlerim ve arkadaşlarımdır. Daha öncede ulusalcılıktan dinlenildiğimi sanıyordum bu nedenle savcılık ifademde bundan bahsettim. Ancak daha sonradan dava açıldıktan sonra Ergenekon terör örgütü ile bağlantılı olarak dinlenildiğimi öğrendim. Böyle bir örgütle nasıl bağlantımın kurulduğunu merak ediyorum. Ayrıca Kocaeli ilinde çalışırken, Sakarya ilinden neden dinlendiğimi merak ediyorum. Beni dinleyen sanıklar soruların cevaplarını versinler” dedi.
TAPELERİN OKUNDUĞU İDDİASI
Bir başka müşteki Süleyman K. ifadesinde, “Başımdan bir olay geçti onu anlatmak istiyorum. İ. P. isimli bir şahısla muhabbet ederken bu şahıs benim hakkımda tapelerden bahsetti. Tapelerin okunduğunu söyledi. Bende kendisine özel hayatımı nasıl buldun diye sordum o da bana “Okudum kapandı bizde kaldı” şeklinde cevap verdi. Bu tapelerin dışarıda dolaşıp dolaşmadığını, başka kim de vardır merak ediyorum” diye konuştu.
“SANIKLARDAN VE BİAT ETTİĞİ KİŞİLERDEN ŞİKAYETÇİYİM”
Sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek davaya katılmak istediğini ifade eden Müşteki Nadi Ş. ise, “2010 yılında telefonumun dinlendiği belirtilmiştir ancak ifadelerde geçen gazete haberi göz önüne alındığında 2011 ve 2012 yıllarında da dinlendiğim ortadadır. Savcılık ifademde yapanlardan şikayetçi olduğumu talep etmiştim ancak dinleme emrini veren sanıklardan ve sanıkların biat ettiği kişilerden de şikayetçiyim. 2012 yılında gözaltına alındığımda müsadere talep edilen sim kart ve telefonumun da neden dinlendiğini merak ediyorum” dedi.
Müşteki avukatının sanıkların tutuklanması talebinin reddine karar veren mahkeme heyeti, savunmasını yapmamış, aralarında Sakarya eski Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş, Ali Bilkay’ın da bulunduğu 10 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol cezası verdi. Mahkeme heyeti, savunmaların alınamaması sebebiyle davayı ileri bir tarihe erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakarya’da Yasa Dışı Usulsüz Dinleme Davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN