Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SASKİ’nin Sayaç Taktığı 284 Mahallenin 275’inden AK Parti Birinci Parti Olarak Çıktı

Giriş Tarihi: 21.6.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 22.6.2015 09:45
SASKİ’nin Sayaç Taktığı 284 Mahallenin 275’inden AK Parti Birinci Parti Olarak Çıktı
7 Haziran Genel Seçimlerinin en çok tartışılan konularının başında Büyükşehirlere yeni dahil olan mahallelere su saati takma çalışmaları geliyordu. SASKİ’nin sayaç taktığı 284 mahallenin 275’inden AK Parti birinci parti olarak çıktı. Sayaç takılmayan 56 mahallenin 32’sinde ise AK Parti’nin oy oranlarında önemli ölçüde düşüş yaşandı.
2014 yılı yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Yasası uygulamaya girmiş ve bu yasa ile Büyükşehir Belediyesi tüm il sınırlarına hizmet ulaştırmaya başlamıştı. Bu kapsamda Büyükşehir’e bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi de hizmet alanlarına dahil olan yeni mahallelerde çalışmalar yürütmüştü. Bölgelerin altyapı ihtiyaçları için yeni projeler hazırlanırken, biryandan da içme suyu kaynaklarında verimlilik ve kontrol sağlanması için sayaç takma işlemleri yapılıyordu. Bu süreçte 7 Haziran seçimlerine gidilirken de en çok tartışılan konu, SASKİ’nin yeni mahallelerde uyguladığı su saati çalışmaları olmuştu.
SAYAÇLI MAHALLELERDE YÜZDE 97’LİK BAŞARI
Yeni yasayla SASKİ hizmet sınırlarına eklenen 340 mahallenin 284’üne sayaç takıldı. YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıklamasıyla beklentilerden çok farklı bir istatistik ortaya çıktı. AK Parti, sayaç takılan 284 mahallenin 275’inde birinci parti oldu. Sayaç takılan sadece 9 mahallede AK Parti ikinci olurken, bu mahallelerin 5’inde Büyükşehir Yasası çıkmadan önceki 2014 seçimlerinde de 2. sırada olduğu görüldü. Su saati takılan 23 mahallede AK Parti 2014 yerel seçimlerinde 2. sıradayken, 7 Haziran seçimlerinde birinciliğe yükseldi. Sayaç montajı yapılmayan 56 mahallenin 32’sinde ise AK Parti’nin oy oranlarında düşüş yaşandı.
EN ÇOK TARTIŞILAN KONU OLMUŞTU
Genel seçimlerden önce en çok tartışılan konuların başında SASKİ’nin su saati uygulaması geliyordu. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin şu sayacı taktığı mahallelerde AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı ve geri düştüğü iddia edilmişti. Ancak seçim sonuçlarına bakıldığında sayaç takılan 275 mahallede AK Parti’nin birinci olduğu gözlenirken; sayaç takılmayan 56 mahallenin yüzde 60’ında oylarının düştüğü görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SASKİ’nin Sayaç Taktığı 284 Mahallenin 275’inden AK Parti Birinci Parti Olarak Çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN