Türkiye'nin en iyi haber sitesi

(Özel Haber) Süpürge Üreticileri Yetiştirecek Çırak Bulamıyor

Giriş Tarihi: 9.7.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
’da aile büyüklerinden öğrendikleri mesleklerini yaşatmaya çalışan süpürgeciler, gelişen teknoloji karşısında ayakta kalma mücadelesi veriyor. Süpürge imalatçılarının en büyük sıkıntıları ise çırak bulamama ve ithal süpürge otu almak zorunda kalmaları.
Adapazarı ilçesi Zirai Aletler Sanayi Sitesi’nde mesleklerini sürdürmeye çalışan süpürgeciler, çırak bulamama ve ithal ot sıkıntısı dolayısıyla zor günler geçiriyor. Asıl mesleği elektrikçilik olan 45 yaşındaki Metin Uzunoğlu, 1999 depreminden sonra iş bulamayınca başladığı süpürgeciliği kendine meslek edindi. 15 yılı aşkın süpürgecilik yapan Uzunoğlu, “Süpürgecilik bizim ekmek kapımız. Bu işle şuan karnımızı doyuruyoruz, çocuklarımıza bakmaya, evimize ekmek götürmeye uğraşıyoruz” dedi.
Süpürgecilik mesleğinin en büyük sorununun ‘çırak yetişmemesi’ olduğunu ifade eden Uzunoğlu, “Son yıllardaki en büyük sıkıntımız işçi bulamıyoruz. Yani meslekte üretim yapacağız, üretim yapacak işçi bulamıyoruz. Mesleğimizin çoğu emekliye yakın, ya da emekli olmuş kişiler. Yaş grubu olarak gençler çok az var, 40 yaş grubu aşağısını bulmak meslekte çok zor” ifadelerini kullandı.
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi olan 40 yıllık süpürge imalatçısı Nihat Yılmaz ise, haftada yaklaşık 600 adet süpürge üreterek, Anadolu’nun çeşitli bölgelerine gönderdiklerini söyledi. Çırak bulamamanın sıkıntısının yanında süpürge otunun da süpürgeci esnafı için çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Süpürge otu genellikle Adapazarı’nda yetişir ancak köylümüz artık ekmiyor. Bizler de mecbur kalıyoruz ithal ot almaya. Bu sene de yaklaşık 600 ton ithal etmişizdir” diye konuştu.
Ankara’dan hem köylü hem de süpürgeci esnafı için destek istediklerini ancak bir türlü cevap alamadıklarını belirten Yılmaz, “Mısıra, arpaya, fındığa destek veriyorlar, süpürgeye üvey evlat mıdır nedir bir tek ona destek yok” dedi.
Sakarya Üniversitesi’nde elektronik öğretmenliği okuyan 25 yaşındaki Cemal Süvari, aile mesleği olan süpürgeciliği yapmaktan çok mutluluk duyduğunu belirterek, tükenmekte olan mesleğin ileride aksine daha da değerleneceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
(Özel Haber) Süpürge Üreticileri Yetiştirecek Çırak Bulamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN