Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağışıklık Sisteminin Zayıflamaması İçin Öneriler

Giriş Tarihi: 20.2.2015 10:28
İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Kış aylarında bağışıklık sisteminizin zayıflamaması için düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermek gereklidir. Yetersiz uyku, stres, aşırı alkol ve sigara tüketiminin de bağışıklık sistemini zayıf düşürdüğü bilinmektedir" dedi.
Kış aylarında artan enfeksiyon hastalıklarıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulunan Samsun İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, "Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte kapalı ortamlarda geçirdiğimiz süre artar. Kışta sıklığı artan başlıca enfeksiyon hastalıkları nezle, grip, bademcik iltihabı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Alt solunum yolu hastalıkları bronşit, bronşiyolit, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi, zatürre gibi hastalıkları içermektedir. Özellikle çocukların kaynak olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklardan çocuklara, çocuklardan büyüklere sürekli bulaşmasına ve hastalık sıklıklarının artmasına yol açar. Virüslerin yol açtığı bu enfeksiyonlar, öksürük ve hapşırma sonucu, içerisinde hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların çevreye saçılması ile yayılır. Ayrıca hasta kişinin eline ve oradan da kapı kolu, telefon gibi nesnelere bulaşan, virüs içeren parçacıklar başka bir kişinin temas etmesi sonucu eline oradan da elini ağzına, burnuna, gözüne götürmesiyle hastalığa yol açabilir. Tokalaşma, öpüşme, bir metreden fazla yaklaşarak konuşma önemli bulaş yollarıdır" diye konuştu.
DÜZENLİ BESLENİN
Kış aylarında özellikle ellerin yıkanması bulaşıcı hastalıklardan ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruduğunu belirten Müdür Dr. Kasapoğlu, "Ellerin yıkanması birçok bulaşıcı hastalıktan olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonları hastalıklarından koruyacaktır. Bununla birlikte sık temas edilen kapı-pencere kolları, telefon ve çalışma masası gibi yüzeylerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerekir. Hasta olan kişilere çok yaklaşmamak, temas etmemek, havlu ve bardak gibi eşyaları ortak kullanmamak oldukça önemlidir. Hastanın da hastalığı çevreye bulaştırmamak için tedbir alması gereklidir. Maske takmak, tokalaşmamak, öpüşmemek, başkalarıyla aynı çatal, kaşık, gibi eşyaları kullanmamak alınacak önlemler arasında yer almaktadır. Bağışıklık sisteminizin zayıflamaması için düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermek gereklidir. Tek yönlü beslenmeden kaçınarak bol bol sebze ve meyve tüketilmesi vücut direnci için çok önemlidir. Yetersiz uyku, stres, aşırı alkol ve sigara tüketiminin de bağışıklık sistemini zayıf düşürdüğü bilinmektedir. Toplu taşıtlar, okul, kışla, sinema, tiyatro gibi kalabalık yerlerde enfeksiyon geçirmekte olan bir kişi virüsleri kolaylıkla ortama yayıp diğer sağlıklı bireylere bulaştırabilmektedir. Bu nedenle özellikle bu tür yerlerde havalandırmanın iyi olmasına dikkat etmek, temizliğe özen göstermek gibi basit tedbirler ile enfeksiyonun yayılmasını engeller" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağışıklık Sisteminin Zayıflamaması İçin Öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN