Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlkadım Belediyesi’nden “Çanakkale 1915” Konferansı

Giriş Tarihi: 22.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 22.3.2015 17:31
İlkadım Belediyesi’nin düzenlediği “Çanakkale 1915” konulu konferansta konuşan Dr. Mustafa Çalık, "Türk askerindeki inanç, ideal, heyecan, milli ve manevi ruh Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünya’ya göstermiştir" dedi.
İlkadım Kent Konseyi ve İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonu ile ’a gelen Dr. Mustafa Çalık, İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda verdiği konferansında 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları, 1915 Sözde Ermeni Soykırımı, Sarıkamış ve Balkan Savaşlarını anlattı. Anadolu topraklarının kaderini etkileyen Çanakkale Savaşları dünya savaş tarihinin seyrini değiştirdiğini ifade eden Dr. Mustafa Çalık, “Mağlup olduğu için mahkeme heyetinin karşısına çıkan İngiliz Harbiye Nazırı olan Churchill, ağır sorgular karşısında iyice daraldığı vakit şöyle haykırmıştır. ’Anlamıyor musunuz, biz Çanakkale’de Türk’lerle değil, Allah ile harp ettik’. Tabii ki yenildik. Çanakkale Savaşı’nın maddi gücünden önce manevi gücü vardır. İşte bu iman, inanç ve milli ruh istiklalimizi koruyarak istikbalimize temel atmıştır. 1. Dünya Savaşı’nda birçok cephede mücadele eden Osmanlı Devleti, Taşnak ve Hınçak Ermeni Çeteleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Türk köylerinde yaşlı erkek-kadın, çocuk demeden zulüm ve işkenceler yapmaktaydı. Cephede İtilaf Devletleriyle savaşan Osmanlı içeriden hançerleniyordu. 1915 yılında yapılan tehcir bir soykırım değildir. Cephe gerisini kontrol altına almak için yapılmıştır" diye konuştu.
Konuşmanın sonunda Dr. Mustafa Çalık’a İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu, adına belediye kültür hatıra ormanına dikilen fidan sertifikası verirken, İlkadım Belediyesi Kültür Müdürü Oktay Çakır ise çiçek takdim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlkadım Belediyesi’nden “Çanakkale 1915” Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN