Dezavantajlı Gruplara Büyük Destek

Giriş Tarihi: 9.7.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Dezavantajlı Gruplara Büyük Destek
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, 2015 yılı Haziran ayı itibariyle ’da 10 bin 292 kişinin ‘engelli evde bakım ücreti’ aldığını belirtti.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, dezavantajlı gruplara yapılan sosyal ve ekonomik destekler hakkında açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda 2015 yılı Haziran ayı itibariyle 10 bin 292 kişi engelli evde bakım ücreti alırken, 373 kişiye de sosyal ve ekonomik destek hizmeti verildi. Engellisini evde bakan kişilere aylık 8 milyon 112 bin 831 TL ödenirken, sosyal ve ekonomik destek alan 373 kişiye de aylık 400 TL maddi destek sağlandı.
ENGELLİ BAKIMINA AYLIK 8 MİLYON BİN 831 TL DESTEK
Engelli bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek kişilere Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından aylık net asgari ücret miktarında evde bakım ücreti ödendiğini ifade eden Balcı, “Evde bakım parası engelli bireylerin kendisine değil, bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır. Hizmetimizden faydalanmak isteyenler, engellinin ağır engelli olduğunu gösterir sağlık kurulu raporuyla birlikte müdürlüğümüze bağlı sosyal hizmet merkezlerine başvurularını yapabilirler. 2015 yılı haziran ayı itibariyle ilimizde 10 bin 292 kişi engelli evde bakım ücreti alıyor. Engellisini evinde bakan kişileri aylık olarak ödediğimiz miktar 8 milyon 112 bin 831 TL” dedi.
BİN 373 KİŞİYE SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK
Vatandaşa yapılan hizmetin bununla sınırlı kalmadığını ifade eden Balcı, "Sosyal, ekonomik yoksulluk içinde olan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük düzeyde dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere sosyal ve ekonomik destek hizmeti kapsamında aylık ortalama 400 TL maddi destek sağlanmaktadır. Bu ücretin miktarı çocuğun eğitim durumuna göre artabilmekte ve azala bilmektedir. Samsun’da 2015 yılı haziran ayı itibariyle bin 373 kişiye sosyal ve ekonomik destek hizmeti veriyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dezavantajlı Gruplara Büyük Destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN