Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demirağ: “Halk İlaçları, Kemoterapinin Yan Etkisini Artırıyor”

Giriş Tarihi: 15.7.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 15.7.2015 17:11
Demirağ: “Halk İlaçları, Kemoterapinin Yan Etkisini Artırıyor”
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi’nden Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanseri olanların kemoterapi sürecinde kullandıkları halk ilaçlarının kemoterapinin yen etkisini artırdığını söyledi.
Meme kanserinin kadınların ortak derdi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanserinin ortaya çıkışında ailesel geçişin önemli rol oynadığını söyledi. Prof. Dr. Güzin Demirağ, meme kanseri olanların kemoterapi sürecinde kullandığı halk ilaçlarının kemoterapinin yen etkisini artırdığından kullanılmaması gerektiğini belirtti.
“AİLESİNDE MEME KANSERİ ÖYKÜSÜ OLANLAR MEME KANSERİ İÇİN ADAYDIR”
Meme kanseri hakkında önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Güzin Demirağ, “Kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkileyen ve erken teşhis edilmediğinde önemli sağlık sorunlarına yol açan meme kanseri yeryüzünde milyonlarca kadının ortak derdi olarak biliniyor. Hastalığın belirtilerini sıralarsak memede ele gelen kitle, meme cildinde değişiklikler, meme başının içeri çekilmesi, meme başından kan ya da akıntı gelmesidir. Meme kanserinin ortaya çıkışında ailesel geçiş önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle kanserli bir annenin kızında meme kanseri açısından taramaya annede görüldüğü yaştan 10 yıl erken başlamak gerekiyor. Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlar, doğum yapmamış ya da genç yaşta doğum yapmışlar, erken adet gören bayanlar meme kanseri için adaydır” dedi.
“HALK İLAÇLARI KEMOTERAPİNİN YAN ETKİSİNİ ARTIRIYOR”
Meme kanserinin kadınlara göre erkeklerde 10 yıl daha geç görüldüğünü belirten Demirağ, “Tarama amaçlı mamografinin 40-50 yaşlarda 1-2 yılda bir, 50 yaşından sonra her yıl yapılması gerekiyor. Teşhis şüpheli lezyonda ince iğne ya da trukat kor biyopsisi ile konuyor. Meme kanseri tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi tedavi yöntemlerindendir. Erken evre meme kanserinde ameliyat sonrası kemoterapiye patoloji raporundaki bilgiler, hastanın yaşı, menopoz durumu ve hastanın ek sağlık sorunlarına göre karar verilir. Önemli bir noktada kemoterapi sırasında halk ilaçlarının kemoterapinin etkinliğini azalttığı gibi yan etkisini de artırdığından kullanılmaması gerekmektedir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demirağ: “Halk İlaçları, Kemoterapinin Yan Etkisini Artırıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN