Siverek’te "Dünya Anadili Günü" Yürüyüşü

Giriş Tarihi: 21.2.2015 15:08
’nın Siverek ilçesinde, Dünya Anadili Günü kapsamında bir araya gelen ilçe halkı, çeşitli pankartlar açarak yürüyüş yaptı.
Siverek ilçesinin Cami Kebir Mahallesinde bir araya gelen ilçe halkı, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti. Halay sonrası, çeşitli Kürtçe ve Zazaca döviz ve pankartlar açarak, Cami Kebir Mahallesinden Kanlıkuyu Parkı’na doğru yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün bittiği Kanlıkuyu Parkı’nda bir araya gelen vatandaşlar Kürt ve Zaza dillerinde çeşitli sloganlar attı. Burada HDP ve DBP adına Kürtçe basın açıklaması yapan Serdar Al şunları kaydetti:
“Kürtçe bizim ana dilimizdir. Bugün 21 Şubat Dünya Anadili Günü olduğu için biz de, Kürtçe ve Zazaca olan anadilimiz için buradayız. Biz Siverek halkı olarak anadilimiz olan Kürtçe ve Zaza’canın Kaybolmasını istemiyoruz. Bu nedenle bugün burada bir araya geldik. Kürtçe ve Zazaca olan dilimizin geleceğini korumak istiyoruz. Dilimizi geleceğe aktaracak olan çocuklarımız, gençlerimizi bu konuda bilinçlendirmeliyiz.”
Basın açıklamasından sonra vatandaşlar anadilleri olan Kürtçe ve Zazaca için sloganlar atıp halay çekti. Halay sonrası vatandaşlar sessiz bir şekilde dağıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siverek’te "Dünya Anadili Günü" Yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN