Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birecik Organize Sanayi Bölgesinin Temeli Atıldı

Giriş Tarihi: 20.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Türkiye’nin sanayi alanında en büyük 6. bölgesi olan ’da, Birecik Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) temeli atıldı.
Şanlıurfa-Birecik karayolu üzerinde ilçeye 17, otobana 13 kilometre uzaklıkta 110 hektarlık alan üzerine kurulacak Birecik OSB’nin temeli dualarla atıldı. Kurban kesiminin ardından alanda iş makineleri çalışmaya başladı. Birecik Ticaret Odası Başkanı Müslüm Acar’ın girişimleriyle temeli atılan alanda bir yıl içerisinde bacaların tütmesi planlanıyor. Temel atma törenine Birecik Kaymakamı Deniz Zeyrek, Birecik Belediye Başkan Vekili Kadir Çopur, Birecik Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Yaşar, Birecik OSB Müdürü Mehmet Yılmaz, AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Ömer Demir, HDP Birecik İlçe Eş Başkanı Yusuf Yeşiltepe, DBP Birecik İlçe Başkanı Hasan Yılmaz, idari amirler ve davetliler katıldı.
Kaymakam Deniz Zeyrek, sanayi bölgesinin alt ve üt yapısının Sanayi Bakanlığı’nın bu yılki yatırım programına alındığını belirterek, projelerin çiziminin haftaya tamamlanacağını ve bakanlık tarafından onaylanmasının ardından ihaleye çıkılacağını kaydetti.
Ticaret Odası Başkanı Müslüm Acar da, ilçedeki işsizliğin önlenebilmesi amacıyla yeni bir OSB girişiminde bulunduklarını kaydetti. Teşvik sisteminde 6. bölgede bulunan ilçenin Suriye sınırına yakın olmasının da büyük avantaj olduğunu belirten Acar, yerli ve yabancı yatırımcıların şimdiden yer talebinde bulunduğunu ifade etti. Yaklaşık bir yıla kadar bacaların tüteceği müjdesini veren Acar, “Bizim hesabımıza göre yaklaşık bir yıl içerisinde burada bacaların tüteceğini ve alt yapının diğer kalan kısmını yüksek ihtimalle bakanlık üzerinden çözeceğimizi düşünüyoruz. Birecik’te OSB’nin kurulmasının çok önemli olduğunu ve işsizlik noktasında, bir de sınıra yakın bölgede olmamızın da çok büyük avantaj olduğunu düşünüyorum. Birecik Sanayi Bölgesi, altıncı bölgede bulunmakta. İlçemiz Türkiye’deki teşvik sisteminde 6. bölgede bulunması nedeniyle en avantajlı bölgelerden biri halinde” dedi.
OSB’nin ağırlıklı olarak fıstık üreticilerine hitap edeceğini belirten Acar, bölgede katma değeri yüksek ürün üretmek adına tekstil ile ilgili başvuruları öncelikli değerlendirdiklerini kaydetti. Müslüm Acar, sanayi bölgesini ekolojik dengeyi gözeten ve çevreye duyarlı bir alan haline getirmeyi istediklerini vurguladı.
Ticaret Odası Başkanı Müslüm Acar ile Birecik Kaymakamı Deniz Zeyrek yatırımcılara çağrıda bulunarak bölgeyi gezmelerini tavsiye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birecik Organize Sanayi Bölgesinin Temeli Atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN