Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Surye’deki İç Savaş ’dan Hac Ve Umreye Gidenlerin Sayısını Arttırdı

Giriş Tarihi: 25.3.2015 15:08 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 15:59
Müftüsü İhsan Açık, Suriye’deki iç savaşın son dönemlerde Hac ve Umre’ye gitmek isteyenlerin sayısında artışa neden olduğunu ifade etti.
Müftü İhsan Açık yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçanlara ensar gibi kapıları açan Şanlıurfalıların, son yıllarda Hac ve Umre için yoğun talepte bulunduğunu ifade etti. Müftü Açık, artan talepte, insanların Mekke ve Medine’yi çok uzak görmemesi ve son dönemde artan maneviyatın önemli etkisi olduğunu kaydetti. Komşu ülkelerde Müslüman kanı dökülmesinin durması için kutsal topraklarda dua etmek isteyenlerin de talebin artmasına neden olduğunu savunan Açık, "500 bin civarında Suriyeli, kamplarda ve dışarıda misafirimiz. Bu muhacirler, ensar ruhu ile misafir edilmeye çalışılıyor. Bu duygu da insanların maneviyatını arttırdı. Şanlıurfalılar, ensar kardeşlerine selam vermek, yaşanan savaşlar nedeniyle dökülen kanların durması, bir ensar olmak, insanın ana yurdu olan Medine’ye gitmek, bu duyguları orada yaşamak ve dua etmek isteği uyandırmış olabilir. Özellikle umre vazifesinde bunun tesirinin çok fazla olduğunu gözlemliyoruz" dedi.
Açık, 2014 yılında 673 kişinin Umre’ye gittiğini, bu yılın ilk 3 ayında ise geçen yılki rakamın 2-3 misli Umre müracaatı aldıklarını belirtti. Açık, bu yıl Şanlıurfa’dan toplam bin 54 kişinin Hac vazifesi için kutsal topraklara gönderileceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Surye’deki İç Savaş Şanlıurfa’dan Hac Ve Umreye Gidenlerin Sayısını Arttırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN