Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları’na Yoğun İlgi

Giriş Tarihi: 30.3.2015 19:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 21:02
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “İdeal İnsan Son Peygamber’in Hayatı” konulu yarışma Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın değişik bölgelerinde yoğun bir katılımla gerçekleşti.
7’den 70’e her yaştan okuyucunun ilgi gösterdiği yarışmaya Türkiye’nin 81 ilinden ve internet yoluyla dünyanın her yerinden 264 bin 929 kişi katıldı. ’nın merkez ilçeleri ve 9 ilçesinde Coşanlar, Gülzar ve Murad-Der gibi sivil toplum örgütlerinin organizasyonunda gerçekleştirilen yarışmaya Şanlıurfa’da toplam 2 bin 591 kişi katıldı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma, Türkiye’deki en büyük katılımlı sivil yarışması olarak kendisine ait rekoru tazeledi. “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının” ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim meali konulu olan ikincisine ise toplam 174 bin 399 kişi müracaat etmişti. Yarışmaya aynı anda Türkiye’nin değişik yerlerindeki 109 cezaevinden toplam 7 bin 282 mahkum katılma fırsatı buldu. Ayrıca onlarca engelli de hem online hem de sınıflarda yarışmaya dahil oldular.
Soruların uzmanlar tarafından hazırlanmasından Türkiye’nin 81iline dağıtılmasına kadar tüm süreci tamamen özgün şekilde organize edilen yarışma; Türkiye genelinde 81 ilde, 679 ilçede, 1.238 okul ve 11 bin 571 sınıfta, 11 bin 723 gözetmen ile birlikte düzenlenen sınava 7’den 70’e herkes katılma imkanı buldu. 14 yaş altı yarışmacılar 80 soruyu, diğer yarışmacılar ise 100 soruyu 120 dakikada cevapladı. Sınavda, yaş ve ihtisas durumuna göre toplam 5 ayrı kategoride kayıtlar alındı. “İdeal İnsan Son Peygamber’in (sas) Hayatı” konulu yarışma “Kur’an-ı Kerim’e göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan, N. Mehmet Solmaz” kitabından, hem okullarda hem de online olarak internet ortamında gerçekleştirildi.
AKRA FM’in iletişim, Burak Tur’un ana sponsorluğunu yaptığı yarışmaya Türkiye genelinde 100’e yakın kulüp, yüzlerce dernek, kurum ve kuruluş destek verdi. Yarışma sonucunda dereceye gireceklere toplamda 16 umre seyahati, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü takdim edilecek. Ayrıca her ilin dereceye giren yarışmacılara toplamda binlerce ödül verilecek. Türkiye genelinde dereceye girenlerin ödülleri, 03 Mayıs 2015 tarihinde büyük ödül gecesinde takdim edilecek.
Zinde Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübü Başkanı Adem Öztürk yaptığı açıklamada, “Heyecan ve coşku içerisinde bir sınavımızı daha başarıyla gerçekleştirdik. Hem tertip heyetimiz hem de yarışmacılarımız, hayır yarışında birinci olmak için kıyasıya gayret gösterdi. Organizasyona katkı sağlayan ve katılan herkese ayrı ayrı tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyorum" dedi.
Yarışmanın Şanlıurfa ayağını organize eden Coşanlar Gençlik, Spor ve İzcilik Kulübünün yarışma koordinatörü Halil Kardaş ise, yarışmacılara ve katkı veren gözetmenlere teşekkürlerini iletti. Ayrıca 7 Haziran 2015 Pazar günü İngilizce dilinde “Muhammad / Martin Lings” kitabından sınavın tüm dünyaya hitap eden, ikinci online kısmı gerçekleştirilecek. İngilizce yarışma için kayıtlar devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları’na Yoğun İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN