Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrencilere Meslek Seçiminde Tavsiyeler

Giriş Tarihi: 3.4.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Uzmanlar, üniversiteye yerleşmek isteyen öğrencilere meslek ve tercih sıralamasıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulunurken, geleceğin mesleği ile ilgili soru soranlara, mesleğin geleceğinin önemini anlatıyor.
Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde (AVYM) düzenlenen 6. Kariyer Günleri’ne katılan Nişantaşı Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Direktörü Dilek Sevtap Gürbüz, fuarda üniversiteleri hakkında bilgi almak isteyen öğrencilere meslek ve tercih sıralamaları ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Doğru tercih için doğru rehber tavsiyesinde bulunan Gürbüz, ömür boyu mutlu olacakları mesleği seçmeleri konusunda öğrencilere öneride bulunuyor. Gürbüz, üniversite tercihinde ise başarı, yetenek ve puanın yanı sıra, üniversitenin sunacağı sosyal imkanların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.
Gerek fuarda gerekse telefonlarla kendilerine ulaşan öğrencilerin sık sık geleceğin mesleğini sorduğunu belirten Dilek Sevtap Gürbüz, öğrencilere tavsiyelerini şöyle sürdürdü:
“İstanbul’da eğitimine devam eden bir üniversiteyiz. Ancak tercih döneminde, Türkiye genelinde tercih danışmanlığı hizmeti almak isteyen tüm öğrencilere telefonla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Öğrenciler genelde ‘geleceğin mesleği nedir’ diye soruyorlar. Bizim asıl amacımız geleceğin mesleği değil, mesleklerin geleceği hakkında öğrencileri bilgilendirmek. Çünkü her öğrenci kendi seçiminden sorumludur. Hayat boyu kazanacağı unvanı, eğitim ve öğretim sürecini belirleyen bir tercih sürecinden geçiyor. Bu süreçte biz de kendilerine başarı sıralamasına, yeteneklerine göre, seçtiği üniversitenin kendisine sağlayacağı imkanları da göz önünde bulundurarak, doğru tercih yapmasının önemini anlatıyoruz.”
Öğrencilere Nişantaşı Üniversitesi’nin sağladığı eğitim ve staj imkanları ile işe yerleştirilme olanaklarından da bahsettiklerini belirten Gürbüz, “Ayrıca öğrencilerimize hocalarımızdan faydalanabileceği azami derecede akademik eğitim alması için bir zemin oluşturduğumuzu paylaşıyoruz. Öğrencilerimiz, bu süreçte öncelikle doğru tercih yapmak için, doğru danışmanlardan hizmet almalı, başarı sırlamasını göz önünde bulundururken, hayatı boyunca yapacağı, mutlu olacağı mesleği seçmelidir. Nişantaşı’ndaki bütün bölümlerimizde biz buna çok özen gösteriyoruz. Her hocamız, alanında çok üstün çalışmaları bulunan, çalışma hayatındaki kişilerle öğrencilerimiz buluşturuyor. Bu buluşmalarda da öğrencilerimiz, çalışırken başarıya giden yolda nasıl bir rol model görmesi gerektiğini birebir seminerlerle, uygulamalarla yaşayarak anlamasını sağıyoruz" dedi.
Nişantaşı’na gelecek öğrencilerin başarılı ve geleceğinin olacağını vurgulayan Gürbüz, üniversitelerinde sosyal imkanların olduğu bir ortamın da öğrencileri beklediğini kaydetti.
Nişantaşı Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Direktörü Dilek Sevtap Gürbüz, öğrencilerin en büyük sorunu burs konusunun Nişantaşı Üniversitesi için sorun olmadığını ifade ederek, “Nişantaşı Üniversitesi tam bir vakıf üniversitesi olma gereğini yerine getirerek, öğrencilerimize burs imkanı sağlıyor. Burs öğrenciler için gerçekten ciddi bir sıkıntı. ‘Bursları 4 yıl veya 2 yıl boyunca girecekleri meslek yüksek okulları veya fakültelerde geçerli olacak mı’ sorularına cevap verip, burs kesintisinin olmayacağını anlatıyoruz. Onların eğitim yüklerini üstlerinden almaya çalışıyoruz. Doğru tercih ve burs imkanlarıyla, Nişantaşı’na gelecek öğrencilerimize sonsuz ve doğru bilgi vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
Öte yandan, Nişantaşı Üniversitesi’nin standında gelecekleri, kariyerleri ve üniversite hakkında bilgi alan öğrenciler, gösterilen destekten dolayı üniversite temsilcilerine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilere Meslek Seçiminde Tavsiyeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN