Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciye Doğru Tercih İçin Altın Öğütler

Giriş Tarihi: 3.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
IHAAW113759-GEN/03-04-2015


- ÖĞRENCİYE DOĞRU TERCİH İÇİN ALTIN ÖĞÜTLER

(FOTOĞRAFLI)

SERHAT DEMİR
ZONGULDAK (İHA) - Bülent Ecevit Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dinçer Biçer, öğrencilere geleceklerini etkileyecek olan doğru meslek ve üniversite tercihleri konusunda altın öğütlerde bulundu.
Piazza Alışveriş Ve Yaşam Merkezi’nde düzenlenen 6. Kariyer Günlerinde stant açan Bülent Ecevit Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Dinçer Biçer, üniversiteye yerleşmeyi planlayan öğrencilerin kariyeri için meslek ve üniversite seçiminin önem taşıdığını ifade etti.
Öğrencilerin gelecekleri ile ilgili alacakları kararlarda velilere ve rehber öğretmenlerine danışması gerektiğini kaydeden Biçer, en önemli noktanın ise gençlerin, tüm hayatları boyunca yapacakları mesleği seçmenin eşiğinde olduklarını unutmaması olduğunu ifade etti. Dinçer, gençlerin kendilerine, ‘Nasıl çok para kazanırım, nasıl iş bulurum’ sorularını değil, ‘Ben bu işi bir ömür boyunca yapacağım, bundan zevk alır mıyım, bu iş beni tatmin eder mi’ soruları sorması gerekliliğini vurguladı. Sadece bir üniversiteye yerleşme mantığı ile tercih yapılmamasını vurgulayan Dinçer, şöyle konuştu: “Kariyerleri, gelecekleri ile ilgili alacakları kararlarda, tabii ki velilerine, rehber öğretmenlerine danışacaklar. Ama en önemlisi, tüm hayatları boyunca yapacakları mesleği seçmenin eşiğinde olduklarını unutmamalarıdır. Kendi kendine sormaları gerekmektedir. ‘Ben bu işi bir ömür boyunca yapacağım, bundan zevk alır mıyım, bu iş beni tatmin eder mi’ sorularına cevap aramalı. İlerisini düşünerek, kendi kariyer hedeflerini kendilerinin oluşturması gerekiyor. Tabii ki öğretmenlerinin ve velilerin rehberliğinde olması gerekiyor. Ama kendilerinin de, üniversiteler ve kariyer imkanları ile ilgili araştırma yapmalıdır. ‘Nasıl çok para kazanırım, nasıl iş bulurum’ diye düşünmekten çok, ömür boyu kendilerini mutlu etmeye yönelik tercih yapmaları gerekiyor. Bunun da yolu doğru tercih yaparak, doğru bir üniversite ve bölüme giderek, kariyerlerini şekillendirmelerinden geçmektedir. Öğrencilerin çok sayıda tercih yapma hakkı var. Ama sadece ‘bir üniversiteye gireyim’ mantığı ile tercih yapmamalıdır. Ben ne yapmak istiyorum sorusunu kendilerine sorarak, tercihlerini yapmalıdırlar.”

YANLIŞ TERCİHLERİN KÖTÜ SONUÇLARI
Dinçer, yanlış tercihlerde genelde adayların büyük hayal kırıklığı ve sorunlar yaşadıklarını kaydetti. Dinçer, doğru tercihler yapamamanın neden olduğu sorun ve etkileriyse şöyle anlatı; “Yanlış tercihler sonucu öğrenci istemeden, istemediği tercihe, istemediği bir şehre yerleşmek zorunda kalıyor. Bu da büyük bir motivasyon kaybına neden oluyor. Öğrencimiz, üniversiteye gitmek istemiyor, hayattan soğuyor, başarısız oluyor. Sonra tekrar sınava giriyorlar, tekrar kariyerlerine başlıyorlar. Bunun için tercih formlarını kendileri doldurmaları gerekiyor. ‘İllaki üniversiteye gireyim, illaki öğrenci olayım’ diye, tercih yapmak çok mantıksız. Aileleri ve rehber öğretmenleri eşliğinde önce mesleği, sonra üniversiteyi, bölümü seçsinler, ama mutlaka son kararı kendileri versin, son noktayı kendileri koysunlar.”
Kariyer günlerindeki stantta öğrencilerin üniversite ile ilgili sorularını da cevaplayan Dinçer, Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nin, Batı Karadeniz’in en büyük ve gelişmekte olan üniversitelerinden biri olduğunu söyledi. Dinçer, genç ve dinamik kadrosuyla önemli eğitim fırsatları sunan Bülent Ecevit Üniversitesi’nin İstanbul’a 5, Ankara’ya 4 saat uzaklıkta olduğunu ve yeşille mavinin buluştuğu bölgede hizmet verdiğini sözlerine ekledi.
(SD-HO-Y)

03.04.2015 12:28:39 TSI
NNNN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciye Doğru Tercih İçin Altın Öğütler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN