Siverek’te Kutlu Doğum Etkinliği

Giriş Tarihi: 3.4.2015 14:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Siverek’te Kutlu Doğum Etkinliği
’nın Siverek ilçesinde Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Siverek Erkonağı Köyü’nde Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinliğe çevre köylerden havanın soğuk ve rüzgArlı olmasına rağmen yoğun katılımın olduğu gözlendi. Bu yıl “Eşsiz önder Hz. Muhammed” temasıyla düzenlenen etkinlikte sık sık peygamber efendimize salâvat-ı şerifler okunup, tekbirler getirildi.
Program İkra-Der gönüllüsü Mehmet Sımak’ın okuduğu Kur’anı kerim tilaveti ile başladı. Açış konuşmasını yapan Erkonağı Köyü sakinlerinden Mehmet Bağcı, programa katılanları selamlayarak üçüncü defa köylerinde kutlu doğum etkinliği düzenlenmesine vesile olan Peygamber Sevdalıları Platformuna teşekkür etti.
Program daha sonra özlem ajans sanatçılarının okuduğu ilahilerin ardından Cahit Kılıç ile Ömer Akgün tarafından okunan mevlidi şerif ile devam etti. Mevlid-i Şerif okunurken programa katılanların gözyaşlarına hakim olmadığı görüldü.
Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Mehmet Aydın, Allah’ı sevmenin yolunun Peygamber efendimizi sevmekten geçtiğine dikkat çekerek Ali İmran suresi 31. Ayette geçen “De ki, siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır” ayetine vurgu yaptı. Allah’ı sevmenin göstergesinin Hz. Muhammed’e uymak olduğunu belirten Aydın, “Eğer biz Allah’ı seviyorsak ne kadar peygambere uyuyoruz ona bakmamız lazım. Eğer birileri Allah’ı seviyorum iddiasında bulunuyorsa, o zaman bakacağız ona peygamber efendimizin sünnetinden onda ne kadar var. Eğer Hz. Peygamberin sünneti onun hayatında var ise o Allah’ı seviyordur. Eğer hayatında peygamber Efendimizin hayatından bir eser yoksa o zaman onun söylediği kuru bir iddiadan başka bir şey olmasa gerek” dedi
Peygamber gelmeden önce zülumatın zirvede olduğuna dikkat çeken Aydın, “Karanlık en zirve noktasındaydı. Mazlumun yaşam hakkı yoktu. Kadın hiç bir anlam ifade etmiyordu. Bir nur gerekti karanlığı dağıtmak için, bir hami lazımdı o çaresizlerin ellerinden tutmak için, bir rahmet gerekti kupkuru o çölleri yeşertmek için, işte Allah bu rahmeti Muhammed (SAV) suretinde gönderdi. Onun getirdiği nur ile insanların yollarını kesenler, insanlara yol gösterici oldular. O, her noktada eşsiz önderdir" dedi.
Peygambere yapılan saldırılara karşı birer Hz. Zeyd olunması gerektiğine dikkat çeken Aydın, “Bizler asrın zeydleri olacağız. Sana bugün gelen belki taş değil, fakat taştan daha sert sözler, taştan daha katı fikirler var. İşte bizler sana gelen taşlara siper olacağız. O sözler, o kalemler bizim bedenlerimizi ezmedikçe senin ruhunu incitemeyecektir. Çocuklarımız bakacak, O Nebinin hayatına, edebi, saygıyı ve terbiyeyi ondan öğrenecekler. Gençlerimiz bakacak O’na, iffeti ve gayreti ondan öğrenecekler. Anne, babalar bakacak O’na, en büyük mirasın güzel bir terbiye olduğunu onda görecekler. O hayatın her noktasında eşsiz bir önderdir” dedi
Program, Erkonağı İlkokulu öğrencileri şiir dinletisinin ardından yapılan kapanış duası ile sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siverek’te Kutlu Doğum Etkinliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN