Bakan Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na ’Zam’ Cevabı

Giriş Tarihi: 5.4.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
’ya giden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekliye 500 TL zam taahhüt eden ve bunu noterde tasdikleten CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi.
Şanlıurfa 11 Nisan Parkı temel atma töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, şöyle konuştu: "Biz, taahhütnameyi millete yapıyoruz. Notere gidip millete taahhütname yapmıyoruz. Millete gidiyoruz diyoruz ki ey Şanlıurfalılar biz yapacağız bunları diyoruz. Taahhüt ediyoruz bak, 4 sene geçiyor. Diyoruz yaptık. Bizim muhatabımız millettir. Notere falan gidip de yazma çizmeyle olmaz. Emekliye zammı vereceksiniz, bütçeye bakacaksınız. Emekliye zam için bütçeye baktık, biz bin 100 liranın altında geliri olan emeklimize 100 lira verebiliriz dedik. Peki 500 lira veremez miydik, verirdik. Kimden çıkardı acısı. Çocuktan çıkardı. Kimden çıkardı acısı, ekmeğin fiyatından çıkardı. Kimden çıkardı, otobüs fiyatından çıkardı, benzinden çıkardı. Çıkardı da çıkardı. Hani eski Türkiye olurdu. ’Eski Türkiye olmayalım’ diye hesaplı, kitaplı gitmek zorundasınız."
"BİRİLERİ 130 MİLYAR DOLARA GÖZ DİKMİŞ"
Bakan Çelik, isim vermeden muhalefete eleştirisini şöyle sürdürdü: "Şimdi birileri, Türkiye’de Ak Parti iktidarlarının biriktirmiş olduğu hazinedeki 130 milyar dolara göz dikmiş durumda. ’Bunu nasıl boşaltırız’ diye. Beyler boşaltınız, bu ülkeyi İMFye mahkum ettiniz. Yabancıların talimatlarıyla karşı karşıya bıraktınız. Buna hakkınız yok, buna Şanlıurfalılar müsaade etmez, buna 77 milyon müsaade etmez. Böyle bir şey olabilir mi, kaç senedir uğraşıyoruz."
Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıklarını giderebilmek için bakanlığın 8 yıldır uğraştığını kaydederek sözlerine şöyle devam etti;
"Ben 8 senedir bakanlık yapıyorum. Sosyal güvenlik açıklarını, 1997 yılından başlayan açıkları dengelemek için, açıkları aşağı indirmek için mücadele ediyoruz. Canla başla çalışıyoruz. Şimdi burada işlerin düzenlendiğini görenler, ’vereceğiz’ diyor. Efendim, nereden alıyorsun kime veriyorsun. Kimin hakkını kime veriyorsun, Allah aşkına. Bunları geçmiş dönemlerinde yaptılar. 38 yaşında delikanlıları, bıyığı yeni terlemiş olan insanları emekli ettiler. Sistemin üzerine büyük bir yük olarak bindirdiler. Şimdi de o acıları çekmeye devam ediyoruz." Gerçekçi olacaklarını anlatan Çelik, şunları söyledi: "Doğru olacağız ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu ülkenin emeklisi var sahip çıkacağız, memuru var sahip çıkacağız, işçisi var sahip çıkacağız ama 11 Nisanı var bu meydanı da yapacağız. Yolu var, yapacağız. Nisibi Köprüsü var yapacağız. Otoyolu var, tankı, uçağı var, yapacağız. Yalnız bir kesimi mutlu ederek siyaset yapılmaz. Topyekün kalkındıracağız. Bursa’yı kalkındırdılar, Kocaeli’yi kalkındırdılar, çok güzel Şanlıurfa ne olacak? İşte Recep Tayyip Erdoğan, bu oyunu bozdu. ’hayır’ dedi. Bursa neyse Şanlıurfa’da odur’ dedi. ’İstanbul neyse Diyarbakır’da odur’ dedi. Topyekün bir kalkınmayı başlatmış bulunuyoruz. Bunun kesintisiz devam etmesi gerekiyor. Göreceksiniz gelecek zamanda iller arasında hiçbir fark Allah’ın izniyle, kalmayacaktır."
Parkın açılış kurdelesini kesmek istediğini belirten Çelik, daha birçok proje bulunduğunu ve yürüyen ayağa kalkmış Şanlıurfa’nın yeni projelere ihtiyacı olduğunu kaydetti.
Çelik, açılışı yapılan 11 Nisan Park ve meydanının hayırlı olmasını temenni etti. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de, Bakan Çelik’in göreve geldiği 4 yıl önce vaad ettiği 400 projenin akıbetinin neticesini beraberce, heyecanla ve büyük bir mutlulukla izlediklerini kaydetti. Küçük, projenin toplam maliyetinin 14 katrilyon olduğunu kaydetti.
Bakan Çelik’e günün anısına kahve fincanı hediye edildi. Temel atma töreni yapılan duaların ardından gerçekleşti. Alanda ağaçlar da toprakla buluşturuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Çelik’ten Kılıçdaroğlu’na ’Zam’ Cevabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN