Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeliler Bayramı Parklarda Karşıladı

Giriş Tarihi: 17.7.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 20.7.2015 09:01
Ülkelerinde çıkan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bir kısmı, bayramı parklarda karşıladı.
Ülkelerinde çıkan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan ve yer bulamayıp parklara ve açık alanlara kamp kuran sığınmacılar, ülkelerine dönmenin hayaliyle yaşıyor.
"ÜLKEMİZE DÖNÜP KARDEŞÇE YAŞAMAK İSTİYORUZ"
Akan kanın bir an evvel durması gerektiğini vurgulayan Suriyeli sığınmacılardan Hüseyin El Rahhal, "Ülkemizde bizler kardeş gibiydik, aramıza fitne koyup bizleri bir birimizle kırdırıyorlar" diyerek, Suriye’nin eski günlerdeki gibi barışa ve huzura kavuşmasını temenni etti. Hüseyin El Rahhal, ”Bizler burada bir aydır bu yerde ve topraktayız. Bizlere her iki kapıyı kapatarak muhasara altına aldılar. Şu gördüğünüz parkta dört yüz kişi barınmaktayız. Birçoğu aç, hasta, bizlere hastalık bulaştı. Ancak şimdi durumumuz çok kötü. İşte durumumuz ortada, kadınlar durumu çok kötü. Su yok elektrik yok ve çok kötü koşullar içerisindeyiz. Bugün bayram ancak bizler vatandan uzakta ve her birimiz bir yerdeyiz. Bayramı yaşamak ne mümkün işte halimiz ortada. Suriye nerede? Nerede benim güzel ülkem? Artık ülkem kayboldu. Bizler öncelikle huzur ve güven istiyoruz. Neden bu savaş neden bu kargaşa? Kardeş kardeşi vurmaya çalışıyor bu kavga çok anlamsız. Bizler tekrar eskisi gibi ülkemize dönerek barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bayramlarımızı eski bayramlar gibi yaşamak istiyoruz. Bizler ülkemizde mutlu idik ve sevdiklerimizle bir arada idik. Ancak aramıza fitne koyarak bizleri bir birimizle kırdırıyorlar. Bizler ülkemizde kardeşler gibiydik, ancak şimdi ne oldu, şimdi darmadağın olduk. Bizler Suriyeliler olarak, Kürtler Araplar Hıristiyanlar olarak bir arada kardeş idik. Bizleri Avrupa ülkeleri bozdu. Öncelikle bankomum, sonra Amerika ve Avrupa ülkeleri, yoksa bizler mutlu idik. Bizler Arap ülkeleri bir birimizi severdik. Ancak bizleri bozdular ve düşman ettiler" dedi.
"TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ"
Hüseyin El Rahhal isimli sığınmacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz ülkemizde kan ve gözyaşı istemiyoruz. Bizler bir aileyiz ve kardeşiz. Bu kavga kardeşler arası kavgadır. Dileğim hep birlikte ülkemize döner ve ülkemizi imar ederiz. Ülkenin imarı noktasında el ele vererek bu birliği gerçekleştiririz. Ben öncelikle Türk halkına teşekkür ederim. Hizmette hiçbir kusurları yok. Bizlere her türlü yardımı yapmaktalar. Allah onlardan razı olsun. Ayrıca bizleri unutmayıp el uzatan bütün dost ülkelere teşekkür ederim. Bütün ülkelerden ricamız, Suriye halkının ülkesine dönmelerini sağlayarak bu konuda bizlere destek olmasını istiyoruz. Ancak ülkemiz harap oldu. Halep ne güzel bir şehir, şehirler arasında çok özel bir il ve Şam. Bizleri bozan tok olan yedi devlet bunlar bizleri bozdu. Şu anda Suriye’de savaşan yabancı savaşçılar. Bunların ülkemde ne işleri var. Çıkıp gitsinler. Bizleri kardeşlerimizle baş başa bıraksınlar. Bizler tekrar ülkemize dönüm eski günlerdeki gibi mutlu olmak istiyoruz. Filistin’i unuttuk, Irak’ı unuttuk, kardeşlerimizi unuttuk. Arap liderlerini bir araya getirerek, kendi sorunlarını çözmeleri gerek. Yabancıları aradan çıkararak sorunlarını birlikte çözmeliler. Sorunları çözemediğimiz için şimdi parklarda ve açık alanlarda darmadağın durumdayız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeliler Bayramı Parklarda Karşıladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN