Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Toprak Analizi İçin Son Başvuru 1 Eylül

Giriş Tarihi: 22.7.2015 14:38 Güncelleme Tarihi: 22.7.2015 17:07
Toprak Analizi İçin Son Başvuru 1 Eylül
Doğru ve nitelikli tarımın öncelikli koşulu olan toprak analizi yapılması ve desteklemelerden faydalanmak için son başvuru tarihi 1 Eylül 2015 olarak açıklandı. Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, yoğunluğun yaşanmaması içi çiftçilerin son başvuru tarihinden önce oda bünyesindeki toprak analiz laboratuvarına başvurularını yapması gerektiğini söyledi.
Eyyüpoğlu, çiftçilerin hem doğru tarım yapmak hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının toprak analiz desteğinden yararlanabilmeleri için 1 Eylül’e kadar topraklarını analiz ettirmeleri gerektiği belirtti.
Toprak analizi sayesinde çiftçiler hangi gübrenin ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olurken, devletin sağladığı tarımsal desteklemelerden faydalanmanın ön koşulu. Olduğunu ifade eden Eyyüpoğlu, şöyle devam etti:
“Ürün ekimi yapılmadan önce toprağın tanınması gerekiyor. Çiftçiler hangi gübrenin ne kadar, ne zaman ve nasıl kullanılacağını ancak toprak analiz sonucunda öğrenebileceklerdir. Bu yüzden gübre çeşidi yanlış ise bitkiyi yakabilir, kurutabilir ve toprağın tuzluluk oranını arttıracağı için verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkiler. Bu durumun yaşanmaması için toprak analizi yapılarak bilinçli ve doğru tarım uygulamasına ilk adım atılmış olunur. Çiftçilere çağrım, hem daha iyi tarım hem de desteklemelerden sorunsuz yararlanama bilmek için toprak analizlerini son başvuru tarih olan 1 Eylül’den önce yaptırmaları gerekiyor.’
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toprak Analizi İçin Son Başvuru 1 Eylül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN