GTO Başkanı Bartık’tan ‘2016’ Çağrısı

Giriş Tarihi: 1.10.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 1.10.2015 16:01
GTO Başkanı Bartık’tan ‘2016’ Çağrısı
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, siyasi belirsizlik ve iç güvenliğe yönelik endişelerin ülkeye zaman kaybettirdiğini belirterek, “2016’yı kurtarmak için çalışmalıyız” dedi.
GTO, Eylül ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis açılışında şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Bartık, mecliste yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olan asker ve polisler ile Mekke’de hayatını kaybeden hacıları rahmetle andığını belirtti. Suudi hükümetinin bu tür faciaların önüne geçmek için tedbirlerini arttırması gerektiğini vurgulayan Bartık, insan canının ucuz olmadığını ifade etti. Bayram süresinde 134 kişinin hayatını kaybettiğini 816 kişinin de yaralandığını anımsatan Bartık, trafik terörünün önüne geçmek için bir dizi önlem alınmasını istedi.
“PARA HUZURLU ORTAMI SEVER”
Son dönemde artan terör saldırılarına değinen Bartık, ülkenin huzura ihtiyacı olduğunu söyledi. 2016 yılını kurtarmak için çalışılmasını isteyen Bartık, “Bu ülkenin huzura ihtiyacı var, huzurumuzu hedef alan saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Bu topraklar üzerinde kutuplaşma istemiyoruz. 7 Haziran seçimlerinde de sandıktan bu yönde bir sonuç çıkmıştı. Halk, ‘kutuplaşmayın, birleşin’ dedi. Bu nedenle de hep bir an önce koalisyon hükümetinin kurulması gerektiğine vurgu yaptık. Maalesef bu durum ülkemize zaman kaybettirdi. Zamanla birlikte de huzuru, güvenliği kaybettirdi. Kaybedecek vaktimiz yok. Çünkü para huzurlu ortamı sever. 1 Kasım seçimlerinden tek bir beklentimiz var. O’da halkın iradesine saygı. Ve sandıktan ister tek parti ister koalisyon hükümeti çıksın, artık öncelik ekonomi olmalı, reformlar olmalı. 2015’i kaybettik, 2016’yı kurtaralım” dedi. Yeni hükümetten bekledikleri reformların başında eğitim olması gerektiğine vurgu yapan Bartık, “İhracatı artırmak, sürdürülebilir büyüme sağlamak, dünyanın 10.ekonomisi olmak için, demokratik bir hukuk devleti olmak için, insan hak ve özgürlükleri için, trafik kazalarını sonlandırmak için tek ihtiyacımız olan şey eğitim” diye konuştu.
“İŞ DÜNYASININ MORALE İHTİYACI VAR”
Son aylarda iş dünyasında yaşanan durgunluğa dikkati çeken Bartık, bu sıkıntıları aşmak için yeni yol haritası çizmek gerektiğini söyledi. Bu yol haritasına göre yeni pazarlar ve yeni hedeflerin planlamasını isteyen Bartık, “Bunun için de iş modelimizi değiştireceğiz. Bugüne kadar denenen modelleri bir kenara bırakıp yeni yol haritasına odaklanacağız. Doğru yol haritasıyla sıkıntıları geride bırakacağımıza inanıyorum. Öncelikle halihazırdaki pazarlarımızı elimizde tutmayı başarmalıyız. Durağanlık dönemlerinde şirketler sermayeleri kadar müşterilerini de kaybetmemek için mücadele eder. Önümüz kış bazı ihtiyaçlar belirecektir. Bunun için elimizdeki pazarların yanı sıra yeni pazarlar için elimize çantamızı alıp yola koyulmalıyız” dedi.
Meclis Başkanı Yener de son aylarda yaşanan terör saldırılarında şehit olan asker ve polisleri rahmetle andığını belirtti. Ülkenin huzura ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yener, Türkiye’nin gündeminin artık ekonomi olması gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GTO Başkanı Bartık’tan ‘2016’ Çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN