Türkiye'nin en iyi haber sitesi

", Türk siyasetinde bir ilki gerçekleştirdi"

'de adaylar nasıl belirlendi? Aday belirleme sürecinde hangi kriterler göz önünde bulunduruldu ve adaylar hangi aşamalardan geçti? AK Parti Grup Başkanvekili , tüm bu soruları 24 canlı yayınında yanıtladı.

Giriş Tarihi: 8.4.2015 17:13
AK Parti, Türk siyasetinde bir ilki gerçekleştirdi
İşte AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın 24 canlı yayınındaki açıklamaları:

'YENİ TÜRKİYE'YE HİZMET EDECEK ADAYLAR SEÇİLDİ

her öncesinde kendisini yenileyen ve kadro olarak temsilini yeniden gözden geçiren, aday adaylarının içerisinde Yeni Türkiye'ye hizmet edecek adayları seçip bulmaya çalışan bir yaklaşım sergiledi.

İŞTE ADAYLARIN BELİRLENME SÜRECİ

6223 kişi aday adaylığı için başvuruda bulundu. Öncelikle temayül yoklaması yaptık. Sonra STK'lar her ilde hiçbir görüş ayrımı olmadan insanların kimi milletvekili görmek istediklerine dair oy kullandılar. Bu oylamaya 81 ilde 110 bin kişi katıldı. Daha sonra her ilde kamuoyu araştırması yaptık ve insanlara 'İlinizde kimi milletvekili görmek istiyorsunuz?' diye sorduk. Sonra 3 ayrı komisyonda bunlar değerlendirildi. İlk komisyonda tüm aday adayları bu veriler ışığında mülakatlara ayrıldı. 12 ayrı komisyonda 6223 aday adayı bu mülakatlarda değerlendirildi. Sonra Genel Başkan Yardımcılarından oluşan ara komisyonda yine bu veriler ve mülakatlar ışığında yapılan değerlendirmeler neticesinde bizim de (Grup Başkanvekilleri) içinde bulunduğumuz üst kurula isimler geldi ve bu isimler üzerinde bizim yaklaşık 10 gün süren bir çalışmamız oldu. 312 tane de mevcut vardı biliyorsunuz. Bu 312 milletvekilimizden 80 tanesi zaten başvuru yapmadı. 70 tanesi üçüncü dönem kuralına takıldı. 10 tanesi de adaylık başvurusu yapmadı. Kalan 232 milletvekilimizden de 100 tanesi aday yapılmadı. 132 tanesi tekrar seçilecek illerinden aday gösterildi.

AK PARTİ, TÜRK SİYASETİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk siyasetinde bir ilk gerçekleşti 3 dönem kuralıyla birlikte. Bir siyasi parti çok önemli bir ilkeyi hayata geçirmiş oldu ve Türkiye'nin aslında çok önemli siyasi aktörleri (Ali Babacan, Bülent Arınç, Ömer Çelik, Bekir Bozdağ...) bir dönem dinlenmeye alındı. Bir hücre yenilenmesi ile toplumdaki gelişmeyi, değişmeyi, alttan gelen siyasi talepleri dikkate alarak yeni bir siyasi açılımın önünü açmış olduk.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AK Parti, Türk siyasetinde bir ilki gerçekleştirdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN