'HDP, köyleri dolaşıp tehdit ediyor'

Giriş Tarihi: 1.6.2015
'HDP, köyleri dolaşıp tehdit ediyor'

AK Parti Milletvekili Eronat, "HDP'nin baskısı var. Ama bunu aleni yapmıyorlar. Köylere gidip 'Farklı partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım' deniliyor" dedi

AK Parti Milletvekili Oya Eronat Diyarbakır'daki seçim bürosunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunudu. Eronat, 2011 seçimlerinde, seçim bürolarının 36 kez molotofkokteyli, taş ve bombalı saldırıya uğradığını hatırlatarak şunları söyledi:
İNSANLARI FİŞLİYORLAR: Halk bize büyük bir teveccüh gösteriyor. Fakat bir suskunluk da var. Adı konulmamış bir baskıyı hissedebiliyoruz. HDP'nin baskısı var. Fakat bunu aleni yapmıyorlar. Seçim bürolarına saldırı yapılırsa HDP'nin saldırgan imajı ortaya çıkacak ve batıda oy kaybedecekler. Bunun yerine HDP, telefonla, köyleri gezerek ve esnafı dolaşarak baskı yapmaya çalışıyor. Köylere gidilerek, "Farklı bir partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım" deniliyor. Hiç kimse korkak değil. Ama insanlar çocuklarıyla, aileleriyle tehdit edildiği için korkabilir. Bu nedenle seçmen sayısı belli olduğu için bazı köylerde toplu halde bu baskılara boyun eğmek zorunda kalınabilir. Saat 22.00'den sonra iki erkek bir kadın evlere giderek sözde anket yaparak insanları fişliyorlar. Kürt halkı hiçbir zaman baskılara boyun eğmemiştir.YUMURTA KIRIŞI BENİ ÜZÜYOR: Şırnak'ta 2 Hüda Par üyesi silahla öldürüldü. Malum partinin eş başkanı "Bu bir provokasyon" demiş. Doğru, zaten provokasyonu yapan sizsiniz. Her zaman öldürme ile anıldınız. Şu anda saz çalarak, yumurta kırarak, çocuklarla sevimli görüntüler vererek gerçek kimliğinizi saklayamazsınız. O yumurta kırış sahnesi beni çok üzüyor. Onun her yumurta kırış sahnesini gördüğümde nasıl yumurta kabuğundan ayrılıyor, canı bedeninden ayrılan çocuklarımız geliyor aklıma.ÖCALIN'I BİTİRMEK İSTİYORLAR: HDP'nin çözüm sürecini istediğine inanmıyoruz. Halk istediği için istiyormuş gibi yapıyor. Siz bugüne kadar çözüm sürecine bir katkı sunmadınız ki, devam ettirebilesiniz. AK Parti olmadan süreç yürümez. Öcalan'ı by-pass etmek, devre dışı bırakmak istiyorlar. Öcalan'ın kongrenin toplanması konusundaki açıklamalarını 2-3 hafta geciktirdiler. Öcalan'ın sözlerini dinlemiş olsalardı kongre toplanmış olacaktı ve silahlar bırakılmış olacaktı. Hatta 2013'ün nevruzundan sonra silahların ülkenin dışına çıkmış olması gerekiyordu. Öcalan'ı bitirme planları var. Öcalan'a karşı Kandil ve HDP'nin birlikte hareket ettiği kanaatindeyim. İmralı'ya gidiyorlar ve görüşmelere arabulucu olarak katılıyorlar. Gerekirse arabuluculuğu ben bile yaparım. Yeter ki çözüm süreci başarıya ulaşsın.
EMİR Mİ GELDİ: "HDP Meclis'te olmazsa demokrasi olmaz" diyen HDP'lilerin demokrasi anlayışlarıyla demokrasiye ters düşüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı karşılayacağını beyan etmesine rağmen, havalimanında karşılamadı. Kandil'den mi emir geldi? Bir belediye başkanı bir cumhurbaşkanını havalimanında karşılamak gibi bir protokolde dahi özgürce hareket edemiyorsa Meclis'te nasıl özgürce hareket edecek? İradeleri kendi ellerinde olmayan insanlar" şeklinde konuştu.
PARALEL DESTEK: Paralel Yapı HDP'ye destek veriyor. Kesinlikle bunlar birlikte. Ekrem Dumanlı ile Belediye Başkanı Kışanak'ın görüşmesi aleni ortaya döküldü. Bütün güçler AK Parti'ye karşı birleşmiş. Bunun altında çok büyük projeleri var."

AK PARTİLİ KADINLARA SALDIRAN HDP'Lİ ADLİYEDE
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Siirt mitinginin ardından ellerinde Türk bayrakları ve AK Parti afişleri bulunan 3 kadının saldırıya uğramasıyla ilgili Siirt Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada "HDP seçim bürosu önünde bulunan gruptaki şahısların, mitingte 'Biji serok Apo', 'Bizler HDP bizler meclise' şeklinde sloganlar atarak, mitingden çıkan vatandaşlarımıza saldırı girişiminde bulunmaları üzerine arbede çıkmış, güvenlik güçleri tarafından derhal müdahalede bulunulmuştur. Olayda ellerinde Türk bayrakları ile AK Parti afişleri bulunan 3 kadın vatandaşımız hafif şekilde yaralanmışlardır. MOBESE ve güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu saldırganın 36 yaşında F.B. olduğu tespit edilmiştir. Şüpheli evinde gözaltına alındı. Geçmiş tarihlerde terör örgütü propagandası yapmak, tehdit, işyerinden hırsızlık konularından şüpheli F.B. hakkında soruşturma yapıldığı anlaşılmıştır" denildi. "Kasten yaralama ve hakaret", "terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü propagandası yapmak", "kadına yönelik şiddet", "seçim kanununa muhalefet" suçlamasıyla adliyeye sevk edilen F.B. denetimli serbestlik kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'HDP, köyleri dolaşıp tehdit ediyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN