Türkiye'nin en iyi haber sitesi

öncesi şaibe çetesinin kirli ilişkileri

Seçimlerde şaibe algısı oluşturmak ve sonuçları tartışmalı hale getirmek isteyen gruplar harekete geçti. Bunlardan “Oy ve Ötesi” 50 bin gönüllüye ulaştığını açıkladı. Avrupa ve ABD fonlarından maddi destek alan gruplar Türkiye’deki sistemini, Ukrayna ve Gürcistan gibi sorunlu göstermeyi hedefliyor. Bazı barolarla birlikte Oy ve Ötesi’ni destekleyen “Denge ve Denetleme Ağı” yurtdışı fonlardan besleniyor. Ocak 2014-Aralık 2015 bütçesi 3,3 milyon TL olan ağın üyeleri arasında Gazeteci ve Yazarlar Vakfı da bulunuyor. Gönüllülerini müşahidi olmaya çağıran gruplar, seçim günü manipülasyona hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 4.6.2015 11:53 Güncelleme Tarihi: 4.6.2015 13:51
Seçim öncesi şaibe çetesinin kirli ilişkileri
Türkiye'nin kaderini belirleyecek 7 Haziran'a sayılı günler kala Doğan Grubu, paralel ve Gezi çevreleri seçimlere yönelik algı operasyonlarına hız verdi. Seçimlere şaibe karıştırma çabalarının merkezinde ise Oy ve Ötesi gibi seçim odaklı çalışan gruplar var. Tüm mesajlarını "seçimler güvenli değil" üzerine kuran Oy ve Ötesi grubu sosyal medya üzerinden örgütlenerek devasa salonlarda yüzlerce kişiye adeta "manipülasyon" eğitimleri veriyor. Dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahip ülkelerinden biri olan Türkiye'yi Ukrayna ve Gürcistan gibi sunan grupların arkasındaki Avrupa ve Amerikan fonları net bir şekilde görülüyor. İşte seçim manipülasyonu için yığınak yapan örgütlerin ilginç bağlantıları:

SOROS İLE 'GÜÇBİRLİĞİ'

Güçbirliği isimli grup ise Türkiye'deki 'hayır işleri' operasyonları için yalnızca yurtdışındaki kurumlarla çalışıyor. Güçbirliği'nin ortak çalıştığı kurumlardan Turkish Philantrophy Funds'ın yönetim kurulu üyesi Lou Anne King Jensen, Soros'a bağlı Crest Foundation yöneticiliğini de yürütüyor. Turkish Philantrophy Funds'un Boğaziçi ve Sabancı Üniversiteleri, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Darüşşafaka Okulları gibi kurumlar ve Soros destekli STK'larla işbirliği yaptığı biliniyor.

DENGE DENETLEME AĞI KATKISI

Oy ve Ötesi'nin internet sitesinde "Bize destek veren kurumlar" listesinde yer alan Denge ve Denetleme Ağı, ilk olarak yeni Anayasa çalışmalarıyla gündeme geldi. Yurtdışı destekli fondan beslenen Denge ve Denetleme Ağı'nın Ocak 2014- Aralık 2015 dönemi için öngördüğü bütçe 3,3 milyon TL. Ağın sekretaryasını üstlenen İstanbul Politikalar Merkezi (IPM), National Demokratic Institute (NDI) tarafından da destekleniyor. 2014-2015 döneminde sekreterya personeli ve idari masraflar için kullanılan toplam 922 bin liralık tutar da IPM ve NDI tarafından karşılanmış.

SOSYAL MEDYAYI ARŞİVLİYORLAR

2002 İstanbul Alman Lisesinden mezun olan Oy ve Ötesi Derneği'nin Yönetim Kurulu üyesi ve sözcüsü olan Sercan Çelebi, SOMERA Sosyal Medya Araştırma Ölçümleme ve Analiz firmasının Baş Operasyon Yöneticisi olarak çalışıyor. SOMERA, sitesinde internet ve sosyal medyada paylaşılan tüm verileri arşivleyen ve analiz yaparak veri üreten ve bunu ticari amaçlı yaptığını iddia eden bir sosyal medya şirketi. Hürriyet Gazetesi'nde 26 Mart 2014 tarihli röportajında, 4 ay gibi kısa bir sürede büyüdüklerini belirten Sercan Çelebi, "Biz oy kısmını hep birlikte şimdi hallediyoruz, ötesi kısmında ne yapacağımıza, bu enerji ve adanmışlık seviyesindeki insanlarla daha sonra karar vereceğiz" diyor.

Batı destekli operasyon

Mart 2014'te gerçekleştirilen yerel seçimlerde, İstanbul ve Ankara'da sandık gönüllüsü olmak isteyen vatandaşlar Türkiye'nin Oyları adıyla bir araya geldi. Bir Ortak Nokta projesi olarak gündeme gelen Türkiye'nin Oyları'yla, gönüllü faaliyetlerin yurt geneline yayılması hedeflendi. Uluslararası para spekülatörü George Soros'un yürüttüğü çalışmaların Türkiye'deki uzantılarından olan Ortak Nokta, 'Değişimi Başlat' mottosuyla hareket ediyor. Oluşumun liderliği Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren Anadolu Genç Girişimciler Derneği'nin Genel Sekreterliği Süleyman Diker tarafından yürütülüyor.

HEDEF DIŞ ETKİYE AÇIK TOPLUM

Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinde onlarca vakıf kuran Soros, Orta ve Doğu Avrupa, eski SSCB ülkeleri, Guatemala, Haiti, Moğolistan, Güney Afrika gibi ülkelerde de güya 'açık toplum'un gelişmesine katkı sağlıyor. Siyasi ve ideolojik müdahaleleri legalleştirmek için inşa edilen "Açık Toplum Enstitüsü" yoluyla kaynakların talan edilmesine varan bir dizi işlem uygulanıyor. Soros, dış ülkelerdeki faaliyetlerini üniversite kurmak, öğrenci akademisyen ve profesyonellere akademik işbirliği olanakları sağlamak, STK, basın, kültürel girişimler, kadın örgütleri yoluyla sürdürüyor.

Sosyal medya üzerinden kaos planı

Sosyal medyada organize olan Oy ve Ötesi oluşumu, vatandaşlarla bu şekilde iletişim kuruyor. 7 Haziran'da sandıkta hile iddialarına ilişkin Samanyolu TV'de boy gösteren oluşum, çeşitli 'tweet'lerle de manipülasyon yapıyor. 10 Ağustos tarihli 'tweet'te "Birçok sandıkta 142 belgeli görevlilerin mükerrer oy kullanma teşebbüslerini avukatlarımızın desteğiyle engelledik", 30 Mart tarihli bir başka 'tweet'te ise "Benim değil partilerin görevi deyip sayın sırasındaki aritmetik problemine şahit olalı tam 1 yıl oldu. Kayıt olmalısın. Sandik.oyveotesi.org" ifadeleri yer alıyor.

NEGATİF ALGI ÇALIŞMASI

'Açık toplum ve şeffaflık' algısıyla örgütlenen gruplar başlıca Oy ve Ötesi, Türkiye'nin Oyları, Güçbirliği ve Ortak Nokta girişimi olarak biliniyor. Oy ve Ötesi; Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Barosu, Antalya Barosu, Muğla Barosu, İstanbul Hepimizin, Babıhayal ve Denge ve Denetleme Ağı tarafından destekleniyor.

Gönüllülere 40'ar saatlik özel eğitim


Şeffaflık vurgusu yapan Oy ve Ötesi, herkesi gönüllü sandık gözlemcisi olmaya davet ediyor. oyveotesi.org'ta yer verdiği eğitim sunumlarıyla da gönüllüleri bilgilendiriyor. Bugüne kadar 50 bin gönüllüye ulaştığını sitesinde açıklayan oluşum, gönüllülere 40'ar dakikalık eğitimlerde sandık gözetmenliği nedir, seçim gününe nasıl hazırlanılmalı, seçim günü neler yapılmalı, seçimden sonra neler yapılacak gibi konularda eğitim verdiği belirtiliyor. Katılımcılara sabah herkesten önce sandık bölgesinde olmalarını, müşahiti gelmeyen partilerin yerine sandık kurullarına girmelerini tavsiye ediyor. Grup, gönüllülerini ıslak imzalı sonuç tutanağı almaları konusunda uyarıyor. Sahadan gelen veriler özel yazılımlarla toplanıyor.

Paralel örgüt bu ağın içinde

Denge ve Denetleme Ağı'na Ocak 2014'ten bu yana Avrupa Birliği Komisyonu Sivil Düşün Programı, İstanbul Politikalar Merkezi, National Democratic Institute, Birleşik Krallık Dış İşleri Bakanlığı Avrupa'yı Birleştirme Programı, Alman Marshall Vakfı Karadeniz İşbirliği Fonu ve Hollanda Kraliyeti MATRA Programı'ndan toplamda 1 milyon 965 bin TL aktarıldı.

STK'LAR DİKKAT ÇEKİYOR

Ağa üye kurumlar ise dikkat çekici. Başta paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Gazeteci ve Yazarlar Vakfı (GYV), P24 - Bağımsız Gazetecilik Platformu, Asuri Süryani Derneği, Cem Vakfı Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Vakfı Yenibosna Merkez Şubesi, Hebun LGBT Derneği / Varoluş (Hebun) Toplumsal Cinsiyet Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Hrant Dink Vakfı, İHD / İnsan Hakları Derneği, KAGİDER / Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, Yeni Anayasa Girişimi, Türkiye Gazeteciler Sendikası. Öte yandan Uluslararası Demokrasi Enstitüsü'nün (NDI) Türkiye Direktör Yardımcısı Ebru Ağduk, Denge ve Denetleme Ağı'nın yeni anayasayla ilgili çalışmalarında yer aldı. Ağduk, şu an Oy ve Ötesi'ne destek sağlayan Denge ve Denetleme Ağı'nda aktif görev yapıyor.

AMERİKALI NED DESTEKLİ

1980'li yılların başında ABD Başkanı Ronald Regan döneminde tohumları atılan, 1997 yılında 40 milyon dolar harcama yetkisi verildiği iddia edilen Uluslararası Demokrasi Vakfı (NED) tüm dünyada örgütlendi. NED'in Türkiye'deki en önemli bağlantısının Gülen Hareketi olduğu belirtilirken, Gülen'in ABD çıkış tarihiyle NED'in ekonomik ve siyasal meşruiyet kazandığı tarihler arasında benzerlik bulunuyor.

Manipüle edip yayın yapacaklarSeçim gecesi ve sonrası şaibe algısı yerleştirmek isteyen şebekenin yol haritası şöyle:

* Seçim sabahı sandık kurullarına kendi elemanlarını müşahit olarak sokmaya çalışacaklar.
* Gün içerisinde gelişmeleri manipüle ederek sosyal medya ağları ile paylaşacaklar.
* Sandık sonuçları tutanaklara geçirilirken her türlü itiraz ve tartışmalar kameraya alınacak, köpürtülecek ve işbirliği içerisindeki medyaya servis edilecek.
* 31 Mart'ta bazı tutanakları tahrif ederek yayınlayan gruplar aynı sahteliği 7 Haziran'da da yapması bekleniyor.

* Üyeler, tüm stratejilerini HDP'nin barajı geçmesi üzerine kurdular, sandıklar açılır açılmaz bu yönde propaganda yapacaklar.

Neslihan Önder, Aybike Eroğlu / Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim öncesi şaibe çetesinin kirli ilişkileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN