Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim yasağı ne zaman kalkıyor?

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'yle ilgili YSK ve RTÜK'ün belirlediği bazı yayın yasakları, önceki gece yarısından itibaren başlamıştı. Peki seçim yasağı ne zaman bitecek? Televizyonlarda seçim yayını yasağı ne zaman kaldırılacak?

Giriş Tarihi: 7.6.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 7.6.2015 21:06
Seçim yasağı ne zaman kalkıyor?
2015 Milletvekili Genel Seçimi için siyasi partilerin propaganda dönemi dün saat 18.00'de sona erdi ve yayın yasakları başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Radyo Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) belirlediği bazı yayın yasakları, önceki gece yarısından itibaren başladı.

Bu iki kurumun kararına göre; "Siyasi partiler veya adayların oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan sürede radyo ve televizyonlarda birlikte veya ayrı ayrı açık oturum, röportaj, panel gibi programlara katılarak görüşlerini açıklayabilecekleri, siyasi partiler veya adayların açık veya kapalı yer toplantılarının radyo ve televizyonlarda canlı yayınlanabileceği, son 24 saat içinde benzeri program ve toplantıların yayınlanamayacağı" belirtildi.

Seçim günü yasakları
YSK kararına göre 6 Haziran 2015 tarihi saat 18.00'den itibaren ise seçim günü yasakları başladı. Seçimin yapılacağı bugün yani 7 Haziran 2015 saat 18.00'e kadar radyolar ve her tür yayın organı seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapamayacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatlerinde radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını bugün saat 21.00'den önce de kaldırabilecek.

Oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim yasağı ne zaman kalkıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN