HDP'de sevinç CHP'de şok

Giriş Tarihi: 8.6.2015
HDP'de sevinç CHP'de şok

Seçimde en büyük şoku CHP yaşadı. MHP'de yüzler güldü. İlk kez parti olarak seçime giren HDP ise barajı aşarak yüzde 12 oy aldı

Genel seçimler siyasette taşları yerinden oynattı. Türkiye tek başına iktidar tablosundan uzaklaşırken, seçimin sürprizi HDP oldu. HDP'nin barajı aşmasıyla AK Parti'nin en yakın rakibine 20 puan fark atmasına rağmen, parlamentodaki aritmetik köklü şekilde değişti. Seçmen HDP'ye emanet oylarla kredi açtı. 2011 genel seçimlerinde bağımsız adaylarla giren ve yüzde 6,58 oy alan HDP, bu seçimde oylarını yüzde 10'un üzerine çıkardı. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı yüzde 9,75 oy sınırını da aşan HDP, Meclis'in kilit partisi haline geldi ve tüm hesapları değiştirdi.CHP UMDUĞUNU BULAMADI

Seçime yüzde 35 oy hedefiyle giren, en az yüzde 26 oy beklediğini açıklayan CHP, bu oranın da altında kaldı. CHP Genel Merkezi'ndeki ilk değerlendirmede, oyların büyük ölçüde HDP'ye kaydığı belirtildi. Partililer sonuçları Seçim Koordinasyon Merkezi'nde takip etti. Uzmanlar ve gönüllü partililer, sandık görevlilerinden gelen sonuçları YSK sonuçları ile karşılaştırdı. Oyunu öğle saatlerinde Arjantin İlkokulu'nda kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günü evinde geçirdi. Sandık sonuçlarını da ilerleyen saatlere kadar evinden takip etmeyi tercih etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan seçim sandıklarının kapanmasının hemen ardından düzenlediği basın toplantısında, oy kullanılan okulların önünde plakasız araçların beklediği iddiasını gündeme getirdi. Tezcan, sandık güvenliğiyle ilgili çok sayıda ihbar aldıklarını, İstanbul'da tespit ettikleri 20 civarında okulun bahçesinde plakasız araçların bulunduğunu söyledi. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise "Demokrasi kazandı. Bizim millet iradesine saygımız var. Şu andaki tabloya baktığımızda önümüzdeki süreçte tek başına hükümet görünmüyor. Belli ki bir koalisyon hükümeti olacak" dedi.

HAZIRLIKLAR BOŞA GİTTİ

CHP Genel Merkezi önüne dev ekranlar kurulurken, Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını yapması için de kürsü hazırlanmıştı. Ancak sonuçların açıklanmasıyla birlikte kurulan stantlar kaldırılmaya başlandı. CHP'de yaşanan büyük hayal kırıklığına rağmen, sonuçların açıklanmasının ardından genel merkeze gelen Kılıçdaroğlu, "Başbakan Kemal" sloganlarıyla karşılandı. Kılıçdaroğlu, partililerin sloganlarına "Yaşasın demokrasi" diye karşılık verdi.

MHP OYLARINDA KIPIRDANMA

2011 genel seçimlerinde yüzde 13 oy alan MHP, bu kez oylarını yaklaşık dört puan artırdı. MHP 1999 seçimlerinden bu yana ilk kez bu ölçüde bir performans ortaya koymayı başardı. MHP'ye, AK Parti tabanıyla CHP'nin ulusalcı kanadından oy kayması yaşandığı tespiti yapıldı. Ayrıca HDP'nin barajı aşması ihtimaline karşı parlamentoda milliyetçi blok oluşturma düşüncesinin de MHP'yi yukarı çektiği sonucuna varıldı. MHP önünde toplanan partililer ise oy artışından memnuniyetlerini dile getirerek, iktidar ortağı oldukları 1999 seçimlerindeki orana yaklaşılmasını kutladılar.

YİNE ÇARK ETTİ
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kampanya sürecinde "Yüzde 30'u geçtik, yüzde 35'i yakalayacağız" ifadesini kullanmış, istifa şartını, seçim maratonunun son günlerinde "Yüzde 26'nın altında oy alırsak koltuğu bırakırım" sözleriyle ortaya koymuştu. Kılıçdaroğlu dün akşam sonuçları değerlendirirken, bu defa "Sonuçtan memnunum, istifa etmiyorum" açıklamasını yaptı.

DÖRDÜNCÜ SEÇİM HEZİMETİ
2011 seçimlerinde yüzde 25.98 oranında oy alan CHP, bu seçimde aldığı oy oranını da düşürdü. CHP'nin aldığı seçim sonuçları, Kılıçdaroğlu'nun iki genel seçim bir yerel seçim ve bir de Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere dördüncü kez seçim başarısızlığına uğradığını gösterdi. CHP, 2011 seçimlerinde 7 olan il sayısını bu seçimde 8'e çıkardı ancak Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'yi HDP'ye kaptırdı. CHP Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İzmir, Aydın, Muğla, Eskişehir ve Çanakkale'de de seçimi birinci parti olarak tamamladı.

Zübeyde YALÇIN, Hazal ATEŞ (Diyarbakır), Evrin GÜVENDİK, Ersan ATAR, Eda IŞIK, Ahmet TOPAL, Uğur BECERİKLİ, Yüksel TEMEL, Safure CANTÜRK, Ebru ŞENGÜL, Mehmet Ali BERBER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP'de sevinç CHP'de şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN