Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları- 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

1 Kasım 2015 genel sonuçları dakika dakika sabah.com.tr de. Hangi parti kaç milletvekili çıkardı? 7 Haziran'a oranla oy dağılımları nasıl ne kadar değişti? İşte detaylar

Giriş Tarihi: 30.10.2015 16:47 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:22
Bingöl seçim sonuçları- 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
Sonuçları'na göre hangi parti kaç milletvekili çıkardı? Hangi parti ne kadar oy aldı? 7 Haziran Genel Seçimleri'ne göre karşılaştırmalı istatistikler ve veriler saniye saniye seçim sayfamızda.

1 KASIM 2015 BİNGÖL SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

BİNGÖL'DE AK PARTİ ZİRVEDE
Bingöl 7 Haziran seçimlerinde %46,94 oyla birinci oldu. HDP ise %40,99 oyla ikinci sırada, Bağımsız ise %4,75 oyla üçüncü sırada oldu.


İŞTE PARTİLERİN BİNGÖL İÇİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLLERİ ADAYI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 CEVDET YILMAZ
2 ENVER FEHMİOĞLU
3 YUSUF COŞKUN

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 Kazım Alınak
2 Kemal Satıcı
3 Hüseyin Negüzel

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 OSMAN BEYAZTAŞ
2 RAĞIP TÜMEN
3 İBRAHİM BARAN

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYI

1 Hişyar Özsoy
2 Mahmut Demirel
3 Hatice Kavran

BİNGÖL İÇİN PARTİLERİN SUNDUĞU SEÇİM VAATLERİ
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ
BAŞKAKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.


SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HALK PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ
BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.


BİNGÖL SEÇİM HABERLERİ

Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz'ın adaylığının Bingöl için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Reşit Özmen: "Bu fırsatı faydaya çevirmek de Bingöl halkının elindedir. Bingöl'ümüzün her ferdi, ilimize hizmet vesilesi ve büyük fayda kapısı olabilecek bu kıymetli sürece katkı sağlamak için bütün farklı görüşlerini ve siyasal tercihlerini daha uygun dönemlerde kullanmak üzere ertelemelidir" diyerek AK Parti'ye destek çağrısında bulundu.

7 Haziran seçimlerinde Bingöl'den bağımsız milletvekili adayı olan ancak 1 Kasım seçimleri için aday olmayan Reşit Özmen, AK Parti'ye destek için Bingöl'e gelerek Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz'ın seçim çalışmalarına eşlik etti. Çalışmalar kapsamında seçmenlere ulaşarak AK Parti'ye destek isteyen Özmen, 1 Kasım seçimlerinin her zamankinden farklı bir seçim olduğunu vurguladı ve yaşanan sürecin huzura erdirilmesi için tüm kesimlerin siyasal tercihlerini erteleyerek AK Parti'ye oy vermeleri çağrısında bulundu.
'Cevdet Yılmaz avantajını değerlendirmeliyiz'
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın adaylığının Bingöl için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Reşit Özmen; "Merhum Turgut Özal'ın Malatya'nın, Sayın Mesut Yılmaz'ın başbakanlığı döneminde Rize'nin, Sayın Yıldırım Akbulut'un Başbakanlığı döneminde Erzincan'ın olumlu hizmet ve projelerle gelişen iller arasına girdiklerini hepimiz biliriz. Elbette bu örnekleri çoğaltabiliriz. Sayın Dr. Cevdet Yılmaz'ın iki dönemlik bakanlık sürecinden sonra, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirilmesi, bölgemiz ve özellikle Bingöl'ümüz için büyük bir avantajdır. Bingöl insanı, bütün kesimleriyle ve farklılıklarıyla bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli ve basiret gözüyle kıymetlendirip hizmet yolunda avantajlara dönüştürmelidir. Bingöl'ümüzün her ferdi, ilimize hizmet vesilesi ve büyük fayda kapısı olabilecek bu kıymetli sürece katkı sağlamak için bütün farklı görüşlerini ve siyasal tercihlerini daha uygun dönemlerde kullanmak üzere ertelemelidir. İlimizin bütün bölgelerinde yaşayan hemşerilerimiz için basiretli ve isabetli tercih ya da kararın böyle olması gerektiği, Türkiye'mizdeki örneklerden anlaşılmaktadır. Bingöl'ümüzün bir Malatya, Rize, Erzincan, Isparta vb. iller gibi gelişmesi için fırsat veya imkân yakalamışız. Yeter ki, bunu değerlendirebilelim. Doğru tercih, sağlıklı karar, olumlu sorgulama ve dürüstçe eleştiriler olduktan sonra neden olmasın? Toplumsal bilincimizi harekete geçirmenin en uygun sürecini yaşıyoruz. Bu tarihi fırsatı kaçırırsak ilimize yazık etmiş oluruz. Bütün Bakanlıklarla ilgili hizmet sunabilecek Başbakan yardımcılığının Bingöl'ümüze, Sayın Dr. Cevdet Yılmaz'ın şahsında nasip olması hem bölgemiz, özellikle ilimizin geleceği için çok önemli ve heba edilmemesi gereken bir imkândır. Bu tarihi ve çok ender yakalanabilecek imkân, Türkiye bürokrasisi içinde güçlü bir Bingöl bürokrasisinin de oluşmasını sağlayabilecek ve ilimiz için çok önemli katkılara vesile olacaktır" dedi.

'İlimizin geleceği için bu fırsatı kaçırmamalıyız'

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın her zamankinden daha güçlü bir destekle Meclis'e gönderilmesinin önemine de değinen Özmen, geçmişe dair amaların ve acabaların bir kenara bırakılmasını da istedi.

Özmen; "Bingöl halkı olarak bütün siyasal ve bölgesel aşırıcılıklarımızı, feodal ve bireysel kaprislerimizi, ifratlarımızı bir kenara bırakarak, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa nasip olan bu önemli imkânı, şuurlu birliktelik yoluyla büyük bir faydaya, ilimizin ve gençlerimizin geleceği için dönüştürmeliyiz. Bu imkânı iyi kullanırsak, ilimiz için özlenen istihdam yakalayabiliriz. Çocuklarımızı ve gençlerimizi, her türlü kötü alışkanlıklardan, uyuşturucu illetinden, işsizlikten ve çeşitli terör odaklarının acımasız faaliyetlerine düçar olmaktan kurtarabiliriz. İlimizin farklı bölgelerindeki farklı sıkıntıları, hizmet kollarındaki aksaklıkları ve noksanlıkları giderebiliriz. Ekonomik sıkıntılarımızı ve ilimizin işsizlik problemini de asgariye çekerek minimize edebiliriz. Böyle hayırlı bir sonuca ulaşmak için kapris ve kıskançlıklarımızın, her türlü aşırıcılıklarımızın önüne akıl, basiret ve hoşgörüyü alırsak, ilimizin toplumsal fayda ve hizmet kalitesini ilke edinirsek, hayırlı bir işe imza atmış oluruz ve çocuklarımıza daha iyi, daha gelişmiş ve daha huzurlu bir Bingöl bırakmış oluruz" diye konuştu.

'Hizmet takibini de yapacağız elbette'

Destek veren halkın, makul ölçülerde talep edilen hizmetin hayata geçirilmesi için gerekli telkini ve takibi de yapmasının doğal ve gerekli bir sonuç olduğunun da altını çizen Özmen, şunları kaydetti: "İlimize nasip olan bu büyük imkânı, basiretli tercih ve şuuru birliktelik ile büyük faydaya dönüştürebilecek Bingöl'ümüzün değerli, vefakâr ve kadirşinas halkı, bu tarihi sorumluluğa ve isabetli karar onay verdikten sonra, elbette bunun karşılığı olan hizmet ve anlayış için gerekli takibi ve telkini yapacak ve semeresini yakalamak için makul ölçülerde hesap sormayı da bilecektir. Bilinçli sorumluluk ve vefa ile hareket eden mütevazı, ancak, araştıran ve sorgulayan halkın da, bütün makul haklarının ve beklentilerinin muhatabı da hizmete talip olmuş siyasal erkin ilimizle ilgili temsilcilerinin bütün hiyerarşik birimleri olacaktır. Hizmet ve sorumluluk, görev ve tercihlerin bütün aşamalarında birbirinin muhatabı olan halk ile hizmet temsilcileri olan bürokratik ve siyasi birimler arasında; insani, ahlaki ve hoşgörü kurallarının yüksek değerde uygulanması gerekmektedir. Halka karşı sorumlu olan ve temel görevi halka hizmet, insanların mutluluğu için çalışmak, adil davranmak olan siyasiler ve onlara bağlı bürokratlar, halka tepeden bakmamalı, bütün kesimleri ve bölgeleri eşit ve adil biçimde kucaklamalı ve hizmet sunmayı sürekli bir görev olarak gönlüne ve vicdanına nakşetmelidir. Daha güzel, huzurlu günler hepimizin dileği olsun. Bu yola götürecek davranışlar hepimizin vicdani sorumluluğu olmalıdır. Daha gelişmiş, daha huzurlu bir Bingöl niyazıyla…. 1 Kasım 2015 milletvekili genel seçimlerinin ilimiz, Türkiye'miz için hayırlı olmasını Cenabı Allah'tan diliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bingöl seçim sonuçları- 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN