Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

'da heyecanı dorukta! 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri Burdur il ve ilçe ve partilerin oy oranları haberimizde...

Giriş Tarihi: 30.10.2015 17:22 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:05
Burdur seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
1 Kasım sonuçları! 1 Kasım'da yapılacak erken seçimlerde Burdur'da hangi parti hangi milletvekilini aday gösterdi? Hangi milletvekili kaç oy aldı? İşte Burdur 1 Kasım tüm detayları!

1 KASIM 2015 BURDUR SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

1 Kasım 2015 Burdur seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız.

BURDUR'DA OYLAR AK PARTİ'DE

7 Haziran 2015 genel seçimlerde AK Parti %42 94 oy alarak birinci sırada yerini aldı. CHP %27,32 oyla ikinci, MHP ise %23,23 oyla üçüncü sırada oldu.

BURDUR ERDOĞAN DEMİŞTİ

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Burdur halkı, %54,00 oyla Recep Tayyip Erdoğan'ı zirveye taşımıştı. %43,91 oyla Ekmeleddin İhsanoğlu, %2,09 oyla Selahattin Demirtaş üçüncü olmuştu.

İŞTE BURDUR İLİ İÇİN ÇIKARILAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 BAYRAM ÖZÇELİK
2 REŞAT PETEK
3 KAMİL ÖZCAN

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Mehmet Göker
2 Kadir Koç
3 Okan Kurd

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 ALPARSLAN AHMET DURSUN
2 YILMAZ TUNÇ
3 HASAN UÇAR

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Celal Çiçek
2 Betül Taylan
3 Halil Çay

İŞTE PARTİLERİN BURDUR İLİ İÇİN HAZIRLADIĞI SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

BURDUR SEÇİM HABERLERİ

Burdur Valisi HASAN Kürklü, siyasi parti temsilcileri ile seçim güvenliği toplantısı düzenledi. Vali Kürklü, kaymakamlardan ilçe seçim kurulları ile irtibata geçerek Jeneratör, araç gibi ihtiyaçlarının en kısa süre içerisinde karşılanmasını istedi.

Toplantıya Vali Hasan Kürklü ile birlikte Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Vali yardımcıları Bahir Altunkaya ve Bülent Uygur, Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Emniyet Müdürlüğünden ilgili şube müdürleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hasan Kürklü, 7 Haziran tarihinde yapılan genel seçimlerin huzurlu bir ortamda ve sorunsuz geçtiğini dile getirerek, bu açıdan tüm siyasi parti temsilcilerine ve emeği geçen kamu personeline teşekkür etti. 1 Kasım tarihinde yapılacak olan genel seçimlerin aynı duyarlılıklarla sorunsuz bir şekilde geçeceğine ve demokratik taleplerin sandığa yansıyacağına olan inancını da vurgulayan Vali Kürklü, bu anlamda ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte siyasi parti temsilcilerine de önemli görevler düştüğünü ifade etti.

VALİDEN, KAYMAKAMLARA JENERATÖR ÖNLEMİ UYARISI

Vali Kürklü ayrıca, kaymakamlardan da ilçe seçim kurulları ile irtibata geçerek jeneratör, araç gibi ihtiyaçlarının en kısa süre içerisinde karşılanmasını istedi. Kürklü, önümüzdeki günlerde yapılacak olan milletvekili seçimleri için gerekli güvenlik toplantılarını yaptıklarını ve önlemlerin alındığını da sözlerine ekledi. Vali Kürklü'nün konuşması sonrasında Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Serdar Şenyurt, seçim öncesi, seçim esnası ve seçim sonrasında alınacak tedbirlerle ilgili katılımcılara sunum yaptı. Yapılan sunumun ardından siyasi parti temsilcileri seçim öncesinde alınacak tedbirlerle ilgili görüşlerini bildirirken seçim çalışmalarının huzur ortamında geçmesi amacıyla bazı kararlar alındı.

SESLİ PROPAGANDA YAPILMAYACAK

Toplantıda bütün siyasi parti temsilcilerinin ortak görüşüyle, partilerin seçim sürecinde kullanacakları seçim araçlarında sesli propaganda yapılmaması, sadece parti binaları ve seçim büroları haricinde herhangi bir bayraklama işleminin ve partilerin araç konvoylarının yapılmaması kararı alınırken, isteyen partilerin seçim çalışması amacıyla yaptıkları toplu yürüyüşlere devam edilmesi konusunda prensipte anlaşıldı.
Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, seçimlerde siyasi partilerden belediyeye seçim çalışmaları esnasında gelecek istekleri eşit bir şekilde yerine getireceklerini ifade etti.

"ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKALIM, BU ÜLKE BATARSA HEPİMİZ BATARIZ"

Görüşmelerin ardından seçim sonuçlarının Vatana ve millete hayırlı olması dileklerini ifade eden Vali Hasan Kürklü, "Hep şunu söylüyoruz, bu vatan bizim. Bu ülkeden başka gidecek bir yerimiz yok. Bu ülke batarsa hep beraber batarız. O yüzden bu ülkeye sahip çıkmamız lazım. Demokratik olgunluk içerisinde vatandaşımızın verdiği karara saygılı olmak lazım. Bizler de seçim döneminde siyasi partilerin demokratik ortamda kendilerini vatandaşlara anlatabilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Ben bütün siyasi parti temsilcilerine başarılar diliyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burdur seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN