Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları

'da heyecanı zirvede! Bursa'da hangi parti 1. oldu? Bursa'da hangi parti kaç milletvekili çıkardı? 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri'nde Bursa il ve ilçe ve partilerin oy oranları haberimizde...

Giriş Tarihi: 1.11.2015 10:46 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:25
Bursa seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
1 Kasım Genel sonuçları! 1 Kasım'da yapılan Genel Seçim'de Bursa'da hangi parti hangi milletvekilini aday gösterdi? Hangi milletvekili kaç oy aldı? İşte Bursa 1 Kasım tüm detayları!

1 KASIM 2015 BURSA SEÇİM SONUCU İÇİN TIKLAYIN!

1 Kasım 2015 Bursa seçim sonuçlarını, YSK'nın seçim yayın yasağını kaldırması ile açıklayacağız.

BURSA'DA 1 KASIM'DA KİM KAZANIR?

Bu sorunun cevabını öğrenebilmek için 7 Haziran seçim sonuçlarına ve son yapılan seçim anketlerine bakmak gerekir. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimde AK Parti'nin önde geldiği Bursa'da sonucunun aynı olacağı düşünülüyor.

BURSA'DA AK PARTİ ÖNDE

7 Haziran 2015 genel seçimlerde Bursa, AK Parti'ye %43,86 oyla birinci oldu. CHP %27,97 oyla ikinci, MHP ise %17,68 oyla üçüncü oldu.

BURSA ERDOĞAN DEDİ

2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Bursa halkı oyuncun %54, 88 ini Recep Tayyip Erdoğan'a kullanmıştı. Ekmeleddin İhsanoğlu %40,96, Demirtaş ise %4,16 oy almıştı

İŞTE BURSA İLİ İÇİN PARTİLERİN ÇIKARDIĞI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 MEHMET MÜEZZİNOĞLU
2 EFKAN ALA
3 EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ 2/10
4 CEMALETTİN KANİ TORUN
5 HÜSEYİN ŞAHİN
6 İSMAİL AYDIN
7 ZEKERİYA BİRKAN
8 HAKAN ÇAVUŞOĞLU
9 BENNUR KARABURUN
10 MUHAMMET MÜFİT AYDIN
11 OSMAN MESTEN
12 MUSTAFA ESGİN
13 AHMET KILIÇ
14 CENNET CANKILIÇ
15 HARUN AKIN
16 BÜLENT BÜKE
17 MURAT ÇAKIR
18 DİNÇER AKYEL

CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Lale Karabıyık
2 Ceyhun İrgil
3 Orhan Sarıbal
4 Erkan Aydın
5 Nurhayat Altaca Kayışoğlu
6 Mustafa Şenyurt
7 Asüde Şenol
8 Nuray Çohan
9 İsmet Karaca
10 Deniz Baykal
11 Şadi Özdemir
12 İnan Keser
13 Fatma Belgin Gökçe
14 Fevzi Sayan
15 Suna Soydaş
16 Semih Özdemir
17 Özkan Kayaoğlu
18 Alpay Aydın


MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 İSMET BÜYÜKATAMAN
2 KADİR KOÇDEMİR
3 TEVFİK TOPÇU
4 FEVZİ ZIRHLIOĞLU
5 HASAN TOKTAŞ
6 ALİ HAYRİ OZAN
7 MEHMET ALİ ADAK
8 GÜLTEN KAVUT SÜRÜCÜ
9 HATİCE DENİZ
10 TİMUR ÖZDEMİR
11 SİBEL ÖZBUDAK
12 SİNAN BOZKURT
13 ENGİN ER
14 YUSUF GÜNEY
15 İNANÇ BİLGİ ÇAKIN
16 MEHMET YILMAZ
17 MUHAMMED CİHANGİR KALKANCI
18 ALTAN ÖZAKIN

HDP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1 Asiye Kolçak
2 Metin Kılıç
3 Şahin Akın
4 Fatma Özen Çerençe
5 Hüseyin Armağan
6 Mülkiye Eriş
7 Rahim Dede
8 Bertal Camkıran
9 Çiçek Çelebi
10 Mehmet Deniz Büyük
11 Hatice Ateş
12 Yılmaz Adıyaman
13 Hamza Karaköse
14 Münesra Geçimli
15 Mehmet Ferit Çelik
16 Aygül Sarı
17 Muzaffer Yazıcı
18 Figen Ovat

İŞTE BURSA'DA SEÇİM VAATLERİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Başkanlık sistemine 1 Kasım seçim beyannamesinde ağırlık veren AK Parti, Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu bu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının başkanlık sistemiyle aşılacağını belirtti. AK Parti başkanlık sisteminin Türkiye'nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğunu düşünüyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Seçim beyannamesinde çözüm sürecinin başlatılması ve devamında atılan adımların önemine vurgu yapan AK Parti çözüm sürecinin milletin esenlik projesi olduğunu belirtti. AK Parti, 7 Haziran'dan sonra da ülkede birlik ve kardeşliği tesis etmeyi amaçlayan ve dönemsel bir mesele olarak bakmadığı 'Çözüm Sürecini' kararlıkla sürdüreceğini vaat etti.

EKONOMİ
Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yıllık ilave bin 200 TL verilecek. Esnafın emekli aylıklarından yapılan SGK Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. İlk kez iş bulan gençlerin maaşı bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. Lise ve üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerini 2 yıl boyunca gelir testine girmeksizin devlet karşılayacak. İş kurmak isteyen gençlere 50 bin lira nakdi yardım yapılacak, 100 bin lira faizsiz kredi verilecek. Gençlerde evliliği teşvik etmek amacıyla açılacak çeyiz hesabında biriktirilen paranın 5'te biri kadar devlet desteği verilecek. Gençlere sınırsız ücretsiz internet erişimi imkânı verilecek. Asgari ücret 1.300 TL'ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret seviyesi değişecek.

SAĞLIK
Sağlık alanında Türkiye'nin AK Parti ile gerçekleştirdiği değişimlerin anlatıldığı beyannamede sağlık çalışanlarının özlük hakları yeniden düzenleneceği, bazı kanser türleri başta olmak üzere erken teşhis taramaları çoğaltılacağı açıklandı.

EĞİTİM
Eğitimde ikinci atılım döneminin olacağı belirtilen beyannamede tüm okullarda tam gün eğitime geçileceği, Fatih projesiyle fırsat eşitliği sağlanacağı, ulusal öğretmen strateji belgesinin yürürlüğe konacağı açıklandı. Öğrencilerin üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılması sağlanacak.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
7 Haziran seçim beyannamesinde, başkanlık sistemine karşı parlamenter sistemin devamından yana tavır alan CHP, 1 Kasım seçim beyannamesinde "CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesine izin vermeyecektir" ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Kürt sorununa da kapsayıcı demokratik yurttaşlık anlayışından hareketle yaklaşacağını belirten CHP Sorunun Meclis'te kurulacak komisyonca ve Meclis'teki tüm partileri kapsayarak milli bir siyasal mutabakat ile çözülmesi sağlayacağını açıkladı. Türkiye'ye demokrasi ve barış getirecek bu sürecin şeffaflıkla yürütülmesi ve sorunun çözümünün hukuki çerçevenin dışına çıkmadan aranmasının hedeflendiğini açıklayan CHP öncelikle seçim barajını düşüreceğini vaat etti. Bölgenin ekonomik olarak kalkınmasının gerekli gören CHP işsizliğin azaltılması ve yoksullukla mücadele için gerekli iddialı adımlar atılacağını açıkladı.

EKONOMİ
Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağını açıklayan CHP, maaşları da bin 500 TL düzeyine çıkaracağını vaat etti. 7 Haziran'da mazotu çiftçiye 1.5 TL'den vereceğini açıklayan CHP 1 Kasım için revizyon yaparak mazotun litresini 1,80 TL'ye vereceğini belirtti. Emeklilere, Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğini vaat eden CHP emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payını kaldıracağını, çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primini de kaldıracağını açıkladı.

SAĞLIK
Güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde "Aile Sigortası" olduğunu belirten CHP, Aile Sigortası'nın temel hedefinin çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunun altını çizdi. CHP, Aile Sigortası Programı kapsamında, bebek beslenme desteği, kreş desteği, genel sağlık sigortası prim desteği, engelli desteği, yaşlı desteği, askerlik desteği, gebelik desteği, evde bakım hizmeti desteği sağlayacak. Aile Sigortası ise hanedeki işsizlerin İŞKUR vasıtasıyla iş araması ve meslek kursuna gitmesi koşuluna bağlanacaktır.

EĞİTİM
Okul öncesi eğitimi zorunlu ve ücretsiz yapacağını açıklayan CHP Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere, zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 TL eğitim desteği verecek. Temel eğitimin müfredatını bir bütün olarak hazırlayacağını belirten CHP müfredatın okul öncesi eğitimi de içerecek şekilde 9 yıl kesintisiz olarak uygulanmasını sağlayacak.

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
Türkiye Cumhuriyeti'nin üniter milli devlet yapısını esas alan parlamenter sistemi, demokratik siyasi sistemin sürdürülebilmesi bakımından gerekli gördüğünü vurgulayan MHP başta Başkanlık olmak üzere yarı başkanlık ve benzeri sistemleri uygun bulmadığını belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Çözüm sürecini rezalet olarak niteleyen MHP beyannamesinde "Milli bütünlüğümüzü hedef alan ve "çözüm" rezaleti altında yürütülen müzakereye son verilerek ihanet süreci tamamen bitirilecektir" ifadelerine yer verdi.

EKONOMİ
Emeklilere yıllık 2 bin 800 lira destek ödemesi yapacağını vaat eden MHP emeklilerin banka promosyonu alacağını, 65 yaş aylığı 300 liraya yükselteceğini, yaşa takılanların mağduriyetinin giderileceğini, evi olmayan muhtaç ailelere 250 TL kira yardımı yapılacağını, gençlere, iş kurabilmeleri amacıyla yarısı hibe olmak üzere 50 bin TL kredi vereceğini, her yıl ortalama 700 bin gence iş imkânı sağlanacağını açıkladı.

SAĞLIK
MHP koruyucu ve temel sağlık hizmetleri ücretsiz olarak sunacak. Kırsal kesimde ise mobil hizmet sunacak donanımlı sağlık ekiplerinin tüm ülke genelinde etkin bir şekilde görev yapacağını belirten MHP koruyucu sağlık programları uygulamaya konulacağını açıkladı. Sağlık harcamalarında vatandaşın yükü hafifletilecek adımlar atacağının ifade edildiği beyannamede yardımcı sağlık personeli istihdamının artırılacağına yer verildi.

EĞİTİM
Eğitim sistemini yeniden yapılandıracağını belirten MHP sınıf mevcutlarını yirmi beş öğrencinin altına indireceğini, zorunlu eğitimin süresini 13 yıla çıkartılacağını, üniversite giriş sınavı kaldırılacağını, öğretmenlerin 3600 ek göstergeden yararlanmaları sağlanacağı, devletin katkı sağlayacağı "Eğitim Destek Hesabı" oluşturulacağı, öğrencilere, 10 bin liraya kadar yükseköğrenim kuponu verileceğini vaat etti.

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ


BAŞKANLIK SİSTEMİ
Sivil bir anayasa ve demokratik özerklik vadinden bulunan HDP eş başkanlık sistemi uygulayan partilerin iktidara gelmesi halinde eş başbakanlık sistemini getireceğini vaat etti.

ÇÖZÜM SÜRECİ
Her koşulda silahsız çözüm ve demokratik siyaseti savunacaklarını açıklayan HDP beyannamesinde "Derhal silahların iki taraflı susturulması, akan kanın durdurulması ve yeniden müzakere masasına dönülmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. HDP mayınlanan tarım arazilerinin iyileştirilmesini, zararların telafisini ve tazminini sağlayacağını vaat etti.

EKONOMİ
Güvence Paketi ile her eve her ay 10 metreküp su, 180 kilovatsaat elektrik ücretsiz vereceğini açıklayan HDP 15-25 yaş arasındaki gençlere, her ay 200 TL iletişim ve ulaşım desteği, Genç Yaşam Kartı uygulaması ile müzelerden ücretsiz, sosyal ve kültürel etkinliklerden indirimli yararlanma imkânı, kredi kartı borçlarının borçlular lehine yapılandırılacağını ve kredi kartı faiz oranlarını düşüreceğini vaat etti. HDP istihdamı artırmak ve çalışanları korumak için resmi haftalık çalışma süresinin ücret kaybına sebebiyet vermeden 35 saate düşürüleceğini açıkladı.

SAĞLIK
Vatandaşların eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını belirten HDP sağlık hizmetleri için prim uygulamasına son verecek.

EĞİTİM
Burs ve katkı payı ödemelerinin bütün öğrencilere karşılıksız verileceğini açıklayan HDP zorunlu din dersi uygulamasına son verecek. HDP 4+4+4 uygulamasına son verecek.

BURSA 1 KASIM SEÇİM HAZIRLIKLARI
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Sağlıklı bir demokrasiye, milli iradeye ve hukuk devleti sürecine ihtiyacımız var. İnşallah 1 Kasım seçimleri de bu anlamda milletimize bu kazanımlarla sonuçlanır" dedi.

Bursa'da, kuruluşunun 32'nci yıl dönümü dolayısıyla Yeşim Tekstil firmasının tesislerini ziyaret eden Müezzinoğlu, şirketin üst yöneticisi Şenol Şankaya ve beraberindekiler tarafından karşılandı.
Müezzinoğlu, ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, iş adamlarının istikrarlı bir yönetim istediğini söyledi.
Milletvekili Genel Seçimine az bir süre kaldığını hatırlatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
"İnşallah 1 Kasım'da bu ülkeye yeniden istikrarlı, güçlü bir yönetim kazandırırız ki herkes yarınını hesaplayabilsin. 78 milyon ülke insanı yarınlarını planlayabilsin ve geleceğe umutla, güvenle baksın. Sağlıklı bir demokrasiye, milli iradeye ve hukuk devleti sürecine ihtiyacımız var. İnşallah 1 Kasım seçimleri de bu anlamda milletimize bu kazanımlarla sonuçlanır. Bu vesileyle Yeşim Tekstil'in 32'nci yıl dönümü kutluyorum. Nice 32'nci yıl dönümlerini de daha güçlü ve gelişmiş olarak kutlamalarını temenni ediyorum."
İşçilerle öğle yemeği yiyen ve sohbet eden Müezzinoğlu, fabrikanın bölümlerini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Sağlık bölümüne de uğrayan Müezzinoğlu, tansiyonunu ölçtürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN