Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları – 2015 Genel oy oranları

'da 1 kasım lerinde hangi parti birinci çıkacak? 1 Kasım Genel Seçimleri'nde Erzurum nedir? Hangi parti ne kadar oy aldı? Erzurum'da hangi parti kaç milietvekili çıkardı? Erzurum seçim sonuçları ve seçimle ilgili tüm detaylar haberimizde...

Giriş Tarihi: 1.11.2015 11:58 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:29
Erzurum seçim sonuçları – 2015 Genel Seçim Sonuçları oy oranları
sonuçları sabah.com.tr'de! 1 Kasım 2015 milletvekili seçimlerinde yapılan oylamaya göre Erzurum ne oldu? Hangi parti ne kadar oy aldı? Erzurum'da hangi parti kaç milietvekili çıkardı? 1 Kasım Erzurum seçim sonuçları burada!

ERZURUM SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!


7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) barajı geçmesiyle 4 partili bir meclis aritmetiğini belirleyen seçmen, kimsenin tek başına iktidar olmasına izin vermedi. Partilerin koalisyon çabalarının sonuçsuz kalmasıyla yeniden sandık başına gidecek olan seçmen, destekledikleri partiye bir kez daha oy vermek için 1 Kasım'da sandık başında bulunacaklar. Haberimizde, Erzurum ilinde hangi partinin 7 Haziran seçimlerinde kaç vekil çıkardığı, ne kadar oy aldığı ve 1 Kasım seçimlerinde partilerin Erzurum'da gösterdikleri milletvekilleri adaylarını göreceksiniz.

1 Kasım seçimlerinde Erzurum'da 6 tane milletvekili adayı göstermek zorunda olan siyasi partilerin aday listeleri şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Erzurum ı milletvekili adayları:

1- Recep Akdağ
2- Mustafa Ilıcalı
3- Zehra Taşkesenlioğlu
4- İbrahim Aydemir
5- Orhan Deligöz
6- Ahmet Yaptırmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Erzurum milletvekili adayları:

1- Tuncer Aktaş
2- Yavuz Polat
3- Orhan Bozkurt
4- Haydar Bulut
5- Hakan Cebeci
6- Necip Aktaş

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Erzurum milletvekili adayları:

1- Kamil Aydın
2- Ertürk Çimen
3- Zekai Kaya
4- Cezmi Polat
5- Gökhan Arslan
6- Seyfullah Hızarcı


Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Erzurum milletvekili adayları:

1- Seher Akçınar Bayar
2- Kamil Aydın
3- Şiyar Arslan
4- Zeliha Dündar
5- Zahir Uzun
6- Zayni Mete

7 Haziran 2015 genel seçilerinde 4 partinin Erzurum'da aldıkları oy oranı

En son düzenlenen 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Erzurum'da en çok oyu alıp milletvekili çıkaran parti AKP oldu. Burada yapılan seçimlerde AKP 4, MHP 1, HDP 1 milletvekili çıkarırken CHP ise milletvekili çıkaracak oyu alamadı.

Erzurum'daki oy dağılımı şu şekilde;

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP): % 52

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): % 23,2

Halkların Demokrasi Partisi (HDP): % 17,8

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): % 3,1


Oy dağılımına göre çıkarılan milletvekillerin isimleri şu şekilde;

Adalet ve Kalkınma Partisi:

- Efkan Ala

- Adnan Yılmaz

- Zehra Taşkesenlioğlu

- İbrahim Aydmir

Milliyetçi Hareket Partisi:

- KamilAydın

Halkların Demokrasi Partisi:

- Seher Akçınar Baha


"Erzurum'da seçimlerde değişim beklenmiyor"

AK Parti ağırlığının hissedildiği Erzurum'da, HDP 7 Haziran'da oy patlaması yaparak bir vekil çıkarabildi. MHP ise az bir farkla ikinci vekili kaybetti. 1 Kasım'da olası bir değişim sürpriz olacak.

Erzurum TBMM'ye 6 vekil gönderiyor. Muhafazakâr ve milliyetçi yapısıyla bilinen şehirde 2011'de Meclis'e AK Parti'den 5 vekil gitti, bir vekili de MHP gönderdi. 7 Haziran seçimlerinde ise AK Parti Erzurum'dan sadece 70 binden fazla oy kaybetmedi, bir vekilini de HDP'ye kaptırdı. 2011 seçimlerinde Erzurum'dan bağımsız adaylarla 33 bin oy alan HDP bu sefer 74 bine yakın oy aldı. MHP 2011'de olduğu gibi yine bir vekil çıkardı. İkinci vekili ise 7-8 bin civarında oyla kaybetti. MHP şimdi ikinci vekil için çabalıyor. Ancak son dönemde MHP politikalarına yönelik tepkilerden dolayı 1 Kasım'da MHP'nin oylarının AK Parti'ye kayacağı düşüncesi var. Bu da MHP'nin işini zorlaştıracak gibi görünüyor.
Davutoğlu 6'da 6 istedi

AK Parti Erzurum'daki aday listesini üçüncü ve dördüncü sıra hariç tamamen değiştirdi. 7 Haziran seçimleri için ikinci mitingini Erzurum'da yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erzurumlulardan 6'da 6 vekil istedi. Sokakta konuştuğumuz Erzurumlular için oy verme tercihlerinde aday çok önemli değil. Ama yine de "Bu liste 7 Haziran'dakinden daha iyi" yorumunu yapıyorlar. Erzurumlular adaydan ziyade partiye oy verdiklerini söylüyorlar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum seçim sonuçları – 2015 Genel Seçim Sonuçları oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN