Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sonuçları - 1 Kasım 2015 genel seçimleri oy oranları

Giriş Tarihi: 1.11.2015 11:42 Güncelleme Tarihi: 1.11.2015 17:28
Eskişehir seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 genel seçimleri oy oranları

CHP ile AK Parti'nin kıyasıya yarıştığı 1 Kasım lerinde nasıl bir seçim performansı gösterecek? Eskişehir ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

sonuçları açıklanır açıklanmaz bu sayfada! 1 Kasım milletvekili seçimleri ve Eskişehir ile alakalı merak ettiğiniz her sorunun cevabını haberirimizde bulabilirsiniz. Eskişehir seçim sonuçları ne durumda? İşte yanıtı!

1 KASIM ESKİŞEHİR SEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!


7 Haziran seçim sonuçlarının ardından Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) barajı geçmesiyle 4 partili bir meclis aritmetiğini belirleyen seçmen, kimsenin tek başına iktidar olmasına izin vermedi. Partilerin koalisyon çabalarının sonuçsuz kalmasıyla yeniden sandık başına gidecek olan seçmen, destekledikleri partiye bir kez daha oy vermek için 1 Kasım'da sandık başında bulunacaklar. Haberimizde, Eskişehir ilinde hangi partinin 7 Haziran seçimlerinde kaç vekil çıkardığı, ne kadar oy aldığı ve 1 Kasım seçimlerinde partilerin Eskişehir'de gösterdikleri milletvekilleri adaylarını göreceksiniz.
1 Kasım seçimlerinde Eskişehir'de 6 tane milletvekili adayı göstermek zorunda olan siyasi partilerin aday listeleri şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Eskişehir milletvekili adayları:

1- Nabi Avcı
2- Harun Karacan
3- Emine Nur Günay
4- Yetkin Tetik
5- Ali Demirel
6- Yılmaz Altın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir milletvekili adayları:

1- Gaye Usluer
2- Utku Çakırözer
3- Cemal Okan Yüksel
4- Metin Tomsuk
5- Erdal Çakıcıer
6- Erdal Caferoğlu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Eskişehir milletvekili adayları:

1- Ruhsar Demirel
2- Metin Nurullah Sazak
3- Şenel Altun
4- Ahmet Muhammed Hızlan
5- Kezban Akkaya
6- Timur Faruk Yatmaz


Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eskişehir milletvekili adayları:

1- Işık Polat
2- Nurettin Aldemir
3- Fatma Curka
4- Abdulkadir Kabul
5- Mehmet Latif Çelebi
6-Nermin Kaya

7 Haziran 2015 genel seçilerinde 4 partinin Eskişehir'de aldıkları oy oranı

En son düzenlenen 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Eskişehir 'de en çok oyu alıp milletvekili çıkaran parti CHP oldu. Burada yapılan seçimlerde CHP 3, AKP 2 ve MHP 1 milletvekili çıkarırken HDP milletvekili çıkaracak yeterli desteği alamadı.

Eskişehir'deki oy dağılımı şu şekilde;
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): %38,8
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP): % 36,2
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): % 16,7
Halkların Demokrasi Partisi (HDP): % 4

Oy dağılımına göre çıkarılan milletvekillerin isimleri şu şekilde;
Cumhuriyet Halk Partisi:
- Gaye Usluer
- Utku Çakırözer
- Cemal Okan Yüksel
Adalet ve Kalkınma Partisi:
- Nabi Avcı
- Salih Koca
Milliyetçi Hareket Partisi:
- Ruhsar Demirel

Eskişehir'de seçim güvenliği toplantısı


26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin ilimizde huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla, İl Emniyet Müdürlüğü Brifing Salonu'nda toplantı düzenlendi.

01 Kasım 2015 Pazar günü yapılacak olan seçimin ilimizde huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla, Vali Güngör Azim Tuna başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Vali Yardımcıları Bekir Şahin Tütüncü ve Abidin Ünal, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ve İl Jandarma Komutanı J.Alb. Uysal Ağaoğlu katıldı.

Genel asayişin ve huzur ortamının sağlanmasında, mülki idare amirlerine ve güvenlik güçlerine önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü bildiren Vali Tuna, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kamu görevlileri ve güvenlik güçlerinin seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınılmasına yüksek hassasiyet gösterilmesi gerektiğini söyledi.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin demokratik, huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak amacıyla ilgili mevzuat ve Yüksek Seçim Kurulu Kararlarının takip edilerek gerekli tedbirlerin alınacağını açıklayan Vali Tuna, seçimin ilimizde huzur içinde geçmesini diledi.

Alınan önlemlerle ilgili büyük bir titizlik ve hassasiyet gösterilmesini isteyen Vali Tuna, ilimizi, demokrasi kültürünün yerleştiği huzurlu bir şehir olarak nitelendirdi. 1 Kasım'da gerçekleştirilecek olan seçimin huzur, güven ve sükunet içerisinde gerçekleşmesini dileyen Vali Tuna, "Bizim amacımız güvenliği ve asayişi sağlayarak seçimin güvenli bir şekilde yapılmasıdır. Bu yüzden her türlü yasal tedbiri alacağız. Bu noktada devlet olarak vatandaşımızın hizmetindeyiz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eskişehir seçim sonuçları - 1 Kasım 2015 genel seçimleri oy oranları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN