’te Köylülerin Hes Tepkisi

Giriş Tarihi: 6.5.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 15:21
’in Eruh ilçesi Kuşdalı köyü sakinleri, 2011 yılında Zorova Deresi üzerinde yapılan HES yapım çalışmaları yüzünden köy yolunun tahrip olduğunu, kaynak sularının azaldığından yakındı.
2011 yılında Eruh ilçesi Bilgili köyü ile Kuşdalı köyleri arasındaki Zorova Deresi üzerinde yapılan HES çalışmaları nedeniyle bölgenin tarih ve doğal yapısının tahrip olduğunu belirten Kuşdalı köyü sakini Ahmet Elçiçek, aynı zamanda HES yapım çalışmaları sırasında köylerinin ulaşımlarını sağladığı yolların kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Eskinden yolun hemen kenarından su ihtiyaçlarını karşılayan köylüler, şimdiler su içmek için dere yatağına kadar inmek zorunda kalıyor.
HES nedeniyle Kuşdalı ve Bilgili köyü arasındaki Zorava Deresi’nin suyun azaldığından yakınan Ahmet Elçiçek, dere üzerinde bulunan tarihi Şavura köprüsünün halen ayakta kalan iki ayağının doğa katliamına direndiğini kaydetti. Elçiçek, "HES yapımı başladıktan sonra Çizmeli köyü köprüsünden itibaren Bilgili ve Kuşdalı köylerinin yol ayrımına kadar bozulan yollar bir daha yapmadı. Yolların yapılacağı söz verilmesine rağmen ilgili firma yolu yapmadan iş makinelerini alıp gittiler ve sözlerinde durmadılar. Köy muhtarımız tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. 2014-2015 yılı eğitim öğretimin başladığı Eylül ayından sonra köylüler olarak oturma eylemi yaptık. Yetkililer eylemden vazgeçmeleri durumunda yolların yapılacağı sözünü vermelerine rağmen yine yapılmadı. Kış mevsiminde hastalarımızı taşıyarak götürüyoruz. Bize verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi yollarımızın yapılmasını istiyoruz" dedi.
Bu arada Siirt’te yapılaması düşünülen 19 HES projesi kapsamında Botan Nehri üzerinde bulunan Alkumru ve Kirazlık HES tamamlanırken, Tavan Deresi üzerinde Şirvan ve Zivzik yakınlarındaki Çetin, Pervari ilçesine bağlı Beğendik beldesinde Pervari HES’lerin yapımı devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siirt’te Köylülerin Hes Tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN