Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’te Ramazan Ayı Hazırlıkları

Giriş Tarihi: 17.6.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 15:52
Siirt’te Ramazan Ayı Hazırlıkları
Bugün kılınacak ilk teravih namazı ile 11 ayın sultanı Ramazan ayına girileceğini söyleyen Müftüsü Faruk Arvas, müftülük olarak Ramazan dolayısıyla bir ay boyunca tüm camilerde özel irşat programı tertipleyip, vaaz ve mukabele okutacaklarını söyledi.
Günler öncesine kadar tüm hazırlıkların tamamlandığını aktaran Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, rahmet ayı olan ramazan ayında yetim, yoksul ve mültecilerin gözetleneceğini belirtti. Arvas, "Ramazanı şerife bugün kavuşuyoruz. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği Ramazan teması, ’vakit iyilik vakti, bu Ramazan ve her zaman’ işlenecek. Bu münasebetle biz de camilerimize bir kardeş cami oluşturduk. Başta mülteciler olmak üzere tüm vatandaşlarımız kardeş aile oluşturulacak. Ve tüm yoksul vatandaşlarımız özellikle bu kardeş camilerde ağırlanacak. Her cami görevlisi kendi mahalle ve etrafındaki gazi, şehit, yoksul, yetim ve aileleri ziyaret ederek onlara şefkat gösterecek. Ve mülteci benzeri insanları tespit kendilerine yardım yapacak, şefkat gösterecek. Ben, müftü yardımcım ve 6 vaizimizle birlikte merkezi tüm camilerde vaaz ve irşat programları icra edeceğiz. Tüm camilerimizde öğleden önce ve sonra, ikindiden önce veya sonra mukabele okunacak. Akşam ezanı ile birlikte kandiller yanacak, imsak ile birlikte söndürülecek. Din görevlisi olmayan cami görevlimiz kalmadı. Bu yıl Ramazan ayına mahsus askıda programını getirdik. Yani her bir camiye sepet konularak vatandaşların bu sepetlere, yiyecek giyecek gibi bıraktığı yardımlar yoksullara dağıtılacak" dedi.
"BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJLARI VERİLECEK"
Ramazan ayı nedeniyle Siirt’in Batman ile kardeş il seçildiğini de aktaran Müftü Arvas, kardeş il nedeniyle Batman’da vaaz programı vereceğini, Batman Müftüsü’nün de Siirt’e gelerek burada bazı programları icra edeceğini söyledi. Ayrıca Siirt’teki ilçelerin de kendilerine birer kardeş ilçe tespit ettiğini dile getiren Arvas, "Amaç birlikteliğin sağlanmasıdır. Ayrıca ben il müftüsü olarak program belirlenen camilerin yanı sıra ilimizdeki varoş camilere giderek en az cemaatle 20 dakika sohbet edip cemaat namazı kıldıracağım. Cemaatle karşılıklı vaaz programının ardından soru cevap ile vatandaşlarımızın dini sorunlarına cevap vereceğim. Ramazan ayı boyunca yerel gazetelerde ramazanın fazileti, birlik ve beraberliğin sağlanması noktasında çeşitli dini makaleler yayınlanacak. İlimizde yayın yapan televizyon kanalında ise her gün ikindiden sonra Ebul Vefa Camii imamımız Ramazan Toprak hocamızın sunduğu bir program tertiplenecek. Ben ve müftü yardımcılarım ve vaizlerimiz bu programı icra edeceğiz. Özellikle ilimizdeki mülteci kardeşlerimize yardım eli uzatalım. Ramazan ayı boyunca hutbe ve vaazlarda barış ve kardeşlik mesajları verilecek. Cenabı hak, iyilikte yarışan salih müminlerden eylesin. Mübarek Ramazan’ın İslam’ın saadetine ve tehlikeden kurtulmaya, evliya ve ulema diyarı olan ilimize ve ülkemize barış ve kardeşlik getirmesi temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
Okulların tatil olmasıyla birlikte yaz kuran kursu kayıtlarının başladığını da aktaran Müftü Arvas, geçen yıl yaz kuran kurslarına 4 bin 885’i Siirt merkez olmak üzere 10 bin 292 kişinin kayıt yaptırdığını, bu yıl kayıtların başladığı kursta Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra dini bilgilerin de verileceğini aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siirt’te Ramazan Ayı Hazırlıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN