Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endokrinoloji Uzmanı Arık’tan Beslenme Uyarısı

Giriş Tarihi: 18.6.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 18.6.2015 17:05
Devlet Hastanesi’nde görevli Endokrinoloji Uzmanı Dr. Safiye Arık, diyabet hastalığının tedavisinde sağlıklı beslenme çok önemli bir yeri olduğunu, özellikle ramazan ayında sıkı bir beslenme kuralına uyulması gerektiğini aktardı.
Diyabet hastalarının tedavisinde diyet ile beraber ağızdan alınan ilaçlar veya insülin tedavisi kullanıldığını belirten Uz. Dr. Arık, beslenme düzeninde bozulma, ilaçların zamanında alınmaması kan şekeri regülasyonunda bozulmalara sebep olabileceğini söyledi. Uz. Dr. Arık, "Tüm bu nedenlerle her diyabet hastasının sağlıklı bir şekilde oruç tutması mümkün olmamaktadır. Oruç, diyabet hastalarında kan şekeri düşüklüğü, yüksekliği ve vücuttan aşırı sıvı kaybı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu durum özellikle insülin ağızdan alınan bazı tip ilaç kullanan hastalarda ve kötü kontrollü diyabeti olan hastalarda daha sık görülmektedir. Kan şekeri kontrolü iyi olan ve diyabete bağlı ciddi komplikasyonları bulunmayan hastalar ise hekimlerine danışarak oruç tutabilir" dedi.
Diyabet hastalarının oruç tutmadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerektiğini hatırlatan Uz. Dr. Arık, kan şekeri kontrol altında alamayanlar, Hamile diyabetliler gibi risk altında bulunan grupların beslenme konusunda dikkatli olması gerektiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endokrinoloji Uzmanı Arık’tan Beslenme Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN