Ceviz Kabukları Kenar Mahallede Ekmek Parası

Giriş Tarihi: 1.7.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 14:39
Ceviz Kabukları Kenar Mahallede Ekmek Parası
’te kenar mahallelerinde ikamet eden aileler, geçimlerini kırdıkları ceviz kabuğundan elde ettikleri para ile sağlıyor.
Kenar mahallelerde çok sayıda kadın, koliler halinde tüccardan aldıkları cevizleri evde kırarak çuval başına 10 lira para kazanıyor. Bu işi meslek haline getirdiğini belirten Sakarya Mahallesi’nde ikamet eden 9 çocuk annesi Sakine Selçuk, 8 yıl önce başladığı bu işi şuan tüm aile bireyleriyle birlikte günde 2 çuval cevizi kırarak yaptığını söyledi. Kenar mahallelerde neredeyse tüm ailelerin ceviz kırarak geçimlerini sağladıklarını dile getiren Selçuk, "Kadınlar hem para kazanıyor, hem de bir meşguliyetleri oluyor. Yaklaşık 50 kiloluk ceviz çuvalını tüccarlardan alarak evde çocuklarımla içlerini ayırıyoruz. Yorucu bir iş olmasına rağmen keyif alıyoruz. Aile bütçemize katkı olsun diye yaptığım bu işten çuval başına 7,5 lira para kazanıyorum. Ayrıca 2,5 liraya tekabül eden ceviz kabukları da bize kalıyor. Bu ceviz kabuklarını kışın sobada yakıyoruz. Ceviz kabuğu istemeyen ailelere ise çuval başına 10 lira kırma parası alıyor. Ürünü kabuğundan ayıkladıktan sonra tüccara yeniden teslim ediyoruz" dedi.
Siirt’te kenar mahallelerde ikamet eden yaklaşık 500 ailenin ceviz kırarak geçimlerini sağladığını aktaran Sakine Selçuk’un eşi Mustafa Selçuk ise, ceviz kırmanın aileler için ek bir gelir olduğunu söyledi. Mustafa Selçuk, "Bazı kadınlar bu işi meslek haline getirdi. Çünkü güzel bir geliri de var, yorucu ama tüm aile bireyleri el birliği yapıldığı zaman işler çabuk bitiyor. Evimizde günde 2 çuval ceviz kuruluyor, ben de bazen yardım ediyorum, 20 liradan aylık yaklaşık 600 lira aile bütçemize ek gelir geliyor. Parasının yarısını eşim alıyor, yarısını da ben alıyorum" diye konuştu.
Siirtli bir tüccar ise, ceviz kırma işini evlerde yapılmak üzere kadınlara verdiklerini, ayıklama ve paketleme işlerinin ise tesiste çalışanlar tarafından yapıldığını aktardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceviz Kabukları Kenar Mahallede Ekmek Parası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN