Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İdil’de Öğrenciler Dünya Su Gününü Kutladı

Giriş Tarihi: 28.3.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), ’ın İdil ilçe temsilciliği, Dünya Su Günü Haftası nedeniyle Kuyulu İlköğretim Okulu’nda, yapay göletlerin doğa açısından önemini kutladı.
Yapay göletlerin önemine dikkat çekmek amacıyla Dünya Su Günü etkinlik düzenlediklerini belirten TEMA İdil Sorumlusu Aslan Gürses, suyun önemine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Gelecek 50 yılda en önemli konunun su olacağını anlatan Gürses, "İnsanlar susuzluktan dolayı kitlesel olarak göç edecek ve belki de su, çok büyük savaşlara sebep olacaktır. O yüzden suyu ve sulak alanları korumamız gerekiyor" dedi.
Suyun önemini belirtmek için köydeki yapay göletin başında öğrencilere etkinlik düzenlediklerini belirten İdil İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli TARGEL personeli Ziraat Mühendisi Mehmet Tekçe de, ”Su gelecek yüzyıl petrolün sahip olduğu öneme sahip olacak. Yani, savaşlar mavi altın nedeniyle çıkacak. Çünkü petrol olmadan yaşayabiliriz ama su olmadan kaç gün yaşayabiliriz. Şu bir gerçek ki günümüzde en değerli maden petroldür. İleri ki zamanlarda bu durumun değişmesi kaçınılmazdır. Gelecek yüzyıllarda suyun petrolden daha fazla önem kazanması beklenmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İdil’de Öğrenciler Dünya Su Gününü Kutladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN