Silopi SGK’dan Gss Prim Borçları Yapılandırma Uyarısı

Giriş Tarihi: 30.3.2015 13:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Silopi SGK’dan Gss Prim Borçları Yapılandırma Uyarısı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ’ın Silopi İlçe Müdür Vekili Süleyman Aytu, 6552 sayılı yasa kapsamında Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının yapılandırma müracaatlarının 31 Mart tarihinde son bulacağını bildirdi.
Silopili vatandaşlara çağrıda bulunan Aytu, gelir testinin son müracaat tarihinin 31 Mart 2015 olduğunu belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu. Aytu, "5.5 milyon kişiyi ilgilendiren GSS prim borcu affı için geri sayım başladı. Bu ayın sonuna kadar başvuru yapanların 2012’den bugüne kadar olan GSS borçları affedilecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre azalıyor. 18 yaşını dolduran ve aktif olarak sigortalı olmayan her Türk vatandaşının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yaptırmaları gereken gelir testi için son gün 31 Mart Salı olarak belirlendi. Yapılacak gelir testi sonucunda borçlar azalacak veya silinecek. Bu süre zarfında gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak" dedi.
"VATANDAŞLARIMIN GELİR TESTİNİ YAPTIRMALI"
Zorunlu genel sağlık sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişilerin, 31 Mart 2015 tarihi mesai bitimine kadar, ikametgahlarının bulunduğu ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmeleri gerektiğini kaydeden Aytu, şunları söyledi:
"Bu süreçte uygulanacak yöntem ise ikametgahında bulunduğu hanede yaşayan kişi sayısı baz alınacaktır. Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar askeri ücretin 3’te 1’inden az ise vatandaş ücretsiz sağlık hizmeti alacak. Askeri ücret kadar gelir seviyesi olan kişi ise aylık 48 lira prim ödemek suretiyle her türlü sağlık hizmetini alabilecek. Askeri ücretin iki katı gelir elde ediyor ise 144 lira prim ödeme yükümlülüğü olacaktır. Eğer bu tutar askeri ücretin iki kat üzerinde ise 288 lira prim ödeyeceklerdir. Bu isteğe bağlı bir sigortalılık türü değildir, zorunluluktur bu yüzden yükümlü olan tüm vatandaşlarımız SYDV’ye giderek gelir testlerini yaptırsınlar."
"SON GÜN 31 MART 2015 SALI"
Aytu, 11 Eylül 2014’ten önce Genel Sağlık Sigortası’na tescili yapıldığı halde gelir testi yapılmayan kişilerin, 31 Mart’a kadar gelir testini yaptırmaları halinde, borçlarının tescil tarihinden itibaren güncelleneceğini ve belirlenen gelir seviyesine göre primlerin tahakkuk ettirileceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silopi SGK’dan Gss Prim Borçları Yapılandırma Uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN