Van’dan Getirdiği Karı Cizre’de Sattı

Giriş Tarihi: 19.6.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 16:18
’ın Cizre ilçesinde yaz aylarının başlaması ile birlikte 50 dereceye kadar yükselen sıcaktan bunalan vatandaşlar, Van Çatak’tan kamyonla getirilen karları yiyerek serinliyor.
Sıcak hava ve Ramazan ayı nedeni ile gündüz evlerde klimalı ortamlarda serinlemeye çalışan Cizreliler, Van’ın Çatak ilçesinden getirilip satılan karı alarak serinliyor. Sıcaklığın 50 dereceye yükseldiği Cizre’de Ramazan ayı nedeni ile esnaf ve vatandaşlar gündüzleri dışarı çıkmayı tercih etmiyor. Gündüz hayalet kente dönen ilçede vatandaşlar Van’ın Çatak ilçesinden kamyonla getirilen kara büyük bir rağbet gösterdi.
Cizre’de yaz aylarının çok sıcak geçtiğini bildiğimiz için bir kamyon dolu karı buraya getirip sattığını belirten Mehmet Tunceli, "Bu iş çok zahmetli bir iş. Yaklaşık 400 kilometre uzaklıktan karayolu ile getirdiğimiz karı burada satarak insanları serinletmeye çalışacağız. Göz kararı ile bir torba dolusu karı 3 liraya satıyoruz. Ancak hava sıcak olmasından dolayı insanlar buradaki kar satışından habersiz. Bir kamyon dolusu karı bugün bitirmeyi düşünüyoruz. Vatandaşlar hava sıcaklığı arttıkça daha fazla alıyor. Cizre’nin sıcağı malum çok olduğu için insanlar iftardan sonra kar yiyerek serinliyor. Ben de bundan ekmek paramı çıkartıyorum" dedi.
Kar satın almaya gelen İbrahim Can ise Cizre’de havaların çok sıcak olduğunu, Ramazan ayının da üstüne gelmesi ile serinlemenin pek mümkün olmadığını söyledi. Can, sıcak havada serinlemek için kar satın aldıklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van’dan Getirdiği Karı Cizre’de Sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN