Kongre Müzesi Restorasyonu Yeniden Başlıyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ‘Milli Mücadele Karargahı’ olarak kullanılan, Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin restorasyonu yeniden başlayacak.
Müzede yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, “Tarihi kararların alındığı binanın aslına uygun bir şekilde restore edilmesine başlanmıştı. Ancak çalışmalar durdu. Durma nedeni ödenek yetersizliğinden yada proje eksikliğinden değil, iç konsept teşhir tanzim projelerinin beraber yürüyeceğinden dolayıydı.”diye konuştu.
Restorasyon sürecinin istenilen hızda gitmediğini vurgulayan Ayhan, “Yapılan projeler 8 defa Milli Saraylar Bilim Kuruluna girdi, kurul projeleri uygun görmedi. Ama çok şükür ki nihai sona ulaştık. Şuan sunulan projeler onaylandı. Biz de ihale sürecine başladık. Şuan restorasyon projesi, elektrik ve mekanik projesi onaylandı. İhale sürecine başladık diyebiliriz. Hedefimiz bu yıl restorasyonu bitirmek. Restorasyon işinin zaten yüzde 40’lık bir kısmı kalmıştı. İkinci aşamada teşhir, tanzim projesi de ciddi bir noktaya geldi. Mart ayının sonunda yapılacak kurulda da muhtemelen onaylanmasını bekliyoruz. Onunda ihale sürecini hemen başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kongre Müzesi’nin bahçesinde de çevre düzenlemesiyle ilgili proje çalışması yapacaklarını belirten Ayhan, “Şuan konser yapılan alanda yeniden bir düzenleme yapacağız. Oradaki merdivenlerin bazı bölümlerinin altını kot farkından dolayı idare olarak kullanıp makine bölümü ve elektrik aksamını işletecek bir sistem kuracağız. Kongre binasıyla ilgili bizi üzen, sıkıntıya sokan, kamuoyunu da ciddi manada rahatsız eden aşamaları tamamen bitirdik. O brandayı 4 Eylül 2015’te kaldıracağımızı düşünüyoruz. Bütün çalışmamız, bütün gayretimiz buna yöneliktir.”dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kongre Müzesi Restorasyonu Yeniden Başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN