Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ın TEK Ud Ustası 35 Yıldır Sanatını İcra Ediyor

Giriş Tarihi: 9.7.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Aşıklar Diyarı olarak bilinen ’ın tek ud ustası Mustafa Karaoğlu, küçük yaşlarda başladığı sanatını 35 yıldır sürdürüyor.
Evli ve üç çocuk babası olan ve karayollarından emekli olan ud ustası 57 yaşındaki Mustafa Karaoğlu, küçücük atölyesinde sanatını yaşatmaya devam ediyor. Sivas’ın ilk ve tek ud ustası olan Karaoğlu, elektronik çalgılara inat sanatını icra ediyor. Babasının yanında çırak olarak marangozluğa başlayan Karaoğlu daha sonra ud yapmaya yöneliyor. Bu uğurda küçük bir servet harcayan Karaoğlu, çırak bulamamaktan şikayet ediyor.
Bir udu yapmanın bir aylık bir zamanı aldığını söyleyen Karaoğlu, ”Buraya kalas olarak alıyoruz. Makinelerimizle biçiyoruz. Küçük bir forma soktuktan sonra kendi kalıplarımız üzerinde yapıştırarak bu şekle getiriyoruz. Udun üzerinde 100’e yakın parçayı çivisiz tutkalla bir araya getirip topluyoruz. Göğüs kafeslerini işliyoruz büyük bir aşamadan sonra çalınacak vaziyete geliyor” dedi.
Yapımda çeşitli malzemeler kullandıklarını belirten Karaoğlu, ”Udun üzerinde kullandığımız hiçbir suni madde yok hepsi doğal malzemedir. İnsan sağlığına zararlı hiçbir malzeme kullanmıyoruz. Yerli ağaç kullanıyoruz” diye konuştu.
İlginin oldukça yoğun olduğunu aktaran Karaoğlu, elinden geldiği kadar siparişleri yetiştirmeye çalıştığını ve şehir dışında da siparişler aldığını söyledi.
Çırak bulamamaktan şikayet eden Karaoğlu, ”Çocuklara, gençlere gelin öğretelim diyoruz. Biz adam arıyoruz ki bir şeyler öğretelim diye çocuklarımız gelsin ki öğretelim bir şeyler yapsınlar. Belki onlar bizden daha iyisini yapar diye uğraşıyoruz ama kimse gelmiyor” şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sivas’ın TEK Ud Ustası 35 Yıldır Sanatını İcra Ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN