Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SESOB Başkanı Köksal’dan, Basın Bayramı Mesajı

Giriş Tarihi: 23.7.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 23.7.2015 17:05
SESOB Başkanı Köksal’dan, Basın Bayramı Mesajı
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, basının bir ülke için çok önemli olduğunu ifade ederek, tüm basın mensuplarının gününü kutladı.
24 Temmuz Basın Bayramı ve basında sansürün kaldırılışının 107’inci yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan SESOB Başkanı Köksal , basının olmadığı bir ülkede demokrasiden ve insan haklarından asla söz edilemeyeceğini ifade etti.
Köksal, ”24 Temmuz 1908 tarihinin, basın çalışanları ile basın kuruluşlarının yanı sıra, sansürün kaldırılması ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Kişilerin hak ve özgürlüklerini gerektiği şekilde yaşayabildiği toplumlarda, saydam ve demokratik bir rejimin gereği olarak Haberleşme Özgürlüğü son derece önemlidir. Görevini toplumsal değerle saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla yerine getiren özgür basın, demokrasinin en etkili güçlerinden biridir. Basın mensuplarına en iyi çalışma ortamı hazırlanmalı ve basın mensupları desteklenmelidir. Buna rağmen bu görevde çalışan basın mensupları, tüm sıkıntılara göğüs gererek haber yapmak ve kamuoyunu bilgilendirmek için işlerini yürütmeye devam etmektedir.dedi.
Köksal, konuşmasının devamında şunları kaydetti:
"Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın kuruluşları, kişilerin her türlü sorunlarını dile getirmelerine ve ülke gündemine ilişkin görüşlerini duyurmalarına imkan tanıyarak bir taraftan haberleşme özgürlüğünü sağlarken, bir taraftan da kamuoyu oluşturulmasına yardımcı olmaktadırlar. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her koşulda, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren medya çalışanlarımızı takdir etmemek mümkün değildir.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SESOB Başkanı Köksal’dan, Basın Bayramı Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN