Kritik bir gün!

Türkiye Futbol Federasyonu Mali Kurulu'nda bugün üç konuya dikkat çekilecek. 1- UEFA'nın, Beşiktaş ve F.Bahçe'yi disipline sevk etmesi 2- Yabancı oyuncu sayısı 3 - Vergi affı ve oranlarının arttırılması

Futbol Federasyonu'nun kritik Mali Genel Kurulu bugün Ankara'da toplanıyor. Toplantıda kulüplere mali ve yabancı transferi konusu dışında TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in UEFA ile geçen hafta yapılan toplantı hakkında delegelere bilgi vereceği kaydedildi. Mali Genel Kurul'da özellikle Anadolu kulüpleri darboğazda olduklarını dile getirip, ekonomik çıkmazdan kurtulmak için vergi borçlarının affedilmesini, yayın hakkı, Spor Toto ve İddaa gelirleriyle ilgili konuları gündeme getirecek.

'Yayın ihalesini biz pazarlayalım'
Toplantıda takımların isteklerini Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal, dile getirecek. Kulüpler Birliği Vakfı dün toplandı ve Kulüpler Birliği Ligi oluşturularak kulüplerin pazarlama hakları ve naklen yayın ihalelerinde söz sahibi olması yönünde görüş birliği sağladı. Ünal, bugün bu isteğin yanı sıra vergi borçlarının affedilmesini ya da zamana yayılmasını ve yabancı formulünün mevcut 6+2+2 ile devamını talep edecek.

TFF: Yabancıda geri adım yok
Yabancı sınırlamasıyla ilgili TFF'nin kapısını çalan Kulüpler Birliği, geçtiğimiz sezon olduğu gibi 6+2+2 şeklinde olmasını yani ilk 11'de 6, yedekte 2, tribünde 2 olmak üzere 10 yabancı olmasını istemişti. Ancak TFF geçtiğimiz sezon aldığı kararların arkasında duracağını, 10 yabancıyla anlaşabileceğini ancak bunlardan yalnızca 6'sının maç kadrosunda yer alabileceğini söylemişti. Taleplere karşı sert duruş gösteren TFF'nin yeni istekler karşısında nasıl bir tutum alacağı merak konusu..

Kulüpler ne istiyor?
Kulüplerin çoğu borç batağında bu yüzden vergi borçları affedilsin. Affedilmediği takdirde uzun vadeli ve düşük faizli kredi verilsin.
Kulüpler için önem taşıyan Spor Toto ve İddaa gelirleri arttırılsın.
Gündüz maçı nedeniyle yayıncı kuruluş ile şartlar kesin olarak konuşulsun. Yayıncı kuruluşun gelirleri düşmesin.
Galibiyet primlerine zam yapılsın. Kulüpler Birliği Ligi kurulsun, yayın ihalesini biz yapalım.
Avrupa kupalarına giden takımlara Futbol Federasyonu ve yayıncı kuruluş maddi katkı sağlasın. Bunun için kriterler konulsun.
Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak takımlara farklı ödemeler yapılsın. l18 kişilik maç kadrosunda alt yapıda bulunan ve oynayan futbolcu için kulüplere fazla teşvik ödülü verilsin.
TFF yabancı transferini yeniden gözden geçirmeli. Mevcut 6+2+2 sistemi devam etmeli
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik bir gün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN